Europarlamentarka

Ruža Tomašić poslala pitanja Europskoj komisiji o nestalima u Domovinskom ratu

Foto: Robert Anic/PIXSELL
Ruža Tomašić
Foto: Josip Regović/PIXSELL
Ruža Tomašić
Foto: Duško Jaramaz/PIXSELL
Ruža Tomašić
11.12.2019.
u 16:27
Kao primjer je navela je Cvijetina Jovića, hrvatskog državljanina srpske nacionalnosti, koji je prema raspoloživim informacijama organizirao premještanje tijela ubijenih i nestalih na Ovčari, a 1998. je pobjegao u Norvešku
Pogledaj originalni članak

Zastupnica u Europskom parlamentu i dopredsjednica Hrvatske konzervativne stranke (HKS) Ruža Tomašić jučer je uputila pitanje za pisani odgovor Europskoj komisiji.

U pitanju je naglasila kako se, prema procjenama, još uvijek traga za 1892 osobe koje su nestale tijekom Domovinskog rata u Hrvatskoj. Istaknula je da je do korisnih informacija o lokacijama nestalih osoba, odnosno grobnica i masovnih grobnica, jako teško doći s obzirom na to da ih osobe koje posjeduju takve informacije ne žele dijeliti s nadležnim tijelima ili su pobjegle iz Hrvatske.

– Kao primjer je navela je Cvijetina Jovića, hrvatskog državljanina srpske nacionalnosti, koji je prema raspoloživim informacijama organizirao premještanje tijela ubijenih i nestalih na Ovčari. On je 1998. pobjegao u Norvešku i od tada je nedostupan hrvatskim pravosudnim organima. Zahvaljujući raznim internetskim stranicama, adresa navedene osobe danas je svima dostupna te je stoga njegova eventualna predaja hrvatskim vlastima, uz dobru volju zainteresiranih država, uvjetovana isključivo postojanjem pravnog temelja za istu – priopćeno je iz Ureda Ruže Tomašić.  

Tomašić je Komisiju upitala koji pravni akt danas regulira postupak predaje između država članica Europske unije i Norveške.

Također, upitala je, ako je riječ o Sporazumu između Europske unije i Republike Islanda i Kraljevine Norveške o postupku predaje, smatra li Komisija da premještanje tijela nestalih osoba radi prikrivanja počinjenih ratnih zločina spada u „sudjelovanje u zločinačkoj organizaciji“ ili u „kazneno djelo u nadležnosti Međunarodnog kaznenog suda“, odnosno u kaznena djela koja dovode do predaje na temelju uhidbenog naloga bez provjere dvostruke kažnjivosti.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

LL
lijepa_li si
17:25 11.12.2019.

..e da je svih 12 hrvatskih zastupnika tako jasno, tako glasno

BI
Bijeligolub
16:52 11.12.2019.

Ono kad radiš za svoj Narod a ne za okupacijsku svjetsku vlast.Bravo Ružo.

DU
Deleted user
16:41 11.12.2019.

bravo, Ružo!