ZELENSKOM ISTEKAO MANDAT

Putin predložio uspostavu privremene uprave u Ukrajini, Bijela kuća reagirala

Foto: MAXIM SHEMETOV/REUTERS
Russian President Putin attends the Congress of the Russian Union of Industrialists and Entrepreneurs in Moscow
Foto: Reuters/PIXSELL
Putin
Foto: Ukraine Presidency via Bestimage
Évolution de la situation, prochaines étapes et garanties de sécurité : Le président ukrainien Volodymyr Zelensky a eu une conversation téléphonique avec son homologue français Emmanuel Macron
Foto: Thomas Peter/REUTERS
Ukrainian President Volodymyr Zelenskiy speaks during a news briefing in Kyiv
Autori Vecernji.hr, Hina
28.03.2025.
u 10:31
Ruski predsjednik sugerirao je da bi Ukrajina mogla biti stavljena pod neki oblik privremene uprave
Pogledaj originalni članak

*Rusija optužuje Ukrajinu za energetske napade
*Vladimir Putin predlaže uspostavu privremene uprave u Ukrajini
*Deseci novih bespilotnih letjelica lansirani su na Ukrajinu, kažu zračne snage

Tijek događaja: 10:25 - Rusija je ponovno optužila Ukrajinu da cilja njezina energetska postrojenja. Ministarstvo obrane priopćilo je da je Ukrajina napala plinsku mjernu stanicu u Kursku i elektroenergetska postrojenja u Belgorodu. Uz to, ističe i da je Ukrajina pokušala pogoditi rafineriju nafte u regiji Saratov. Ta izvješća nisu neovisno provjerena, no Ukrajina je proteklih dana odbacila slične optužbe, prenosi Sky News.

9:50 - Tijekom noći dogodio se još jedan ruski napad, prema ukrajinskim zračnim snagama. Kako ističu, Rusija je lansirala 163 bespilotne letjelice - od kojih je 89 oboreno. Još 51 nije dosegla cilj. Lokalne vlasti su priopćile da su pogođeni skladišni objekti i upravna zgrada u središnjoj regiji Poltava. Guverner Volodymyr Kohut rekao je da objekti pripadaju ukrajinskom proizvođaču plina. Glavni stožer Ukrajine je priopćio da je Rusija gađala civilnu infrastrukturu i upravne zgrade naftnih i plinskih tvrtki u tom području.
"Ruski agresor cinično nastavlja lagati o svojim težnjama za mirom, namjerno napadajući civilne objekte i ugrožavajući civile", stoji u priopćenju. Oštećenje dalekovoda također je nakratko prekinulo opskrbu strujom u nekoliko okruga, dodao je Kohut. Prema državnim hitnim službama, dronovi su ozlijedili jednu osobu i zapalili kuće u Odesi.

6:40 - Upravljanje Ukrajinom određuje njezin ustav i narod te zemlje, izjavio je u četvrtak glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće, upitan za reakciju na izjave ruskog predsjednika Vladimira Putina, koji predlaže uspostavu privremene uprave u Ukrajini. Iz Ukrajine zasad još nema komentara u vezi te Putinove izjave.

Podsjetimo, ruski predsjednik sugerirao je da bi Ukrajina mogla biti stavljena pod neki oblik privremene uprave kako bi se omogućili novi izbori u toj zemlji i potpisivanje ključnih sporazuma s ciljem postizanja rješenja, izvijestile su ruske novinske agencije u petak. Dajući izjavu za medije tijekom svog posjeta sjevernoj luci Murmansk, Putin je također rekao da se Rusija postupno, ali samouvjereno kreće prema ostvarenju svojih ciljeva u sukobu u Ukrajini, koji traje više od tri godine.

Putinove izjave o privremenoj upravi čini se da su njegov odgovor na također njegove dugogodišnje pritužbe da ukrajinske vlasti nisu legitimni pregovarački partner jer je predsjednik Volodimir Zelenski ostao na vlasti nakon isteka svog mandata u svibnju 2024.

"Načelno, naravno, u Ukrajini bi se mogla uvesti privremena uprava pod pokroviteljstvom UN-a, Sjedinjenih Država, europskih zemalja i naših partnera. To bi bilo radi održavanja demokratskih izbora i dovođenja na vlast sposobne vlade koja uživa povjerenje naroda, a zatim bi se s njima počeli razgovori o mirovnom sporazumu", rekao je Putin u razgovoru s pomorcima u luci.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 61

ST
StožerniGeneral50
07:04 28.03.2025.

Kada ruSSki diktator bez demokratskih i poštenih izbora i legitimiteta soli pamet susjednoj zemlji s izabranim predsjednikom na demokratskim i slobodnim izborima uz podršku ogromne većine i ruske manjine u Ukrajini ...to ni mali austrijski kaplar nije bio u stanju sundizloliti što si dozvoljava mali ruSSki kaplar.Samo narod Ukrajine će odlučiti tko će voditi Ukrajinu.

22
224
07:17 28.03.2025.

Pa što njega briga tko je na vlasti u Ukrajini...Ukrajinski narod je želio i izabrao Zelenskog...

ST
starigrad
08:19 28.03.2025.

Trebalo bi Rusiji privremenu upravu, da narod izabere konacno koga zeli, a ne dozivotnog predsjednika. On se javlja!