Rumunjska

Prva tužba za zlostavljanje u sirotištima u doba komunizma

Foto: VL FOTO
Prva tužba za zlostavljanje u sirotištima u doba komunizma
02.06.2017.
u 08:55
Od 1945. do 1989. više od 600.000 Rumunja je osuđeno i zatvoreno zbog političkih razloga, navodi Muzej sjećanja na žrtve komunizma u Sighetu.
Pogledaj originalni članak

Prva tužba za zlostavljanje stotina djece u rumunjskim sirotištima u doba komunizma podignuta je u Bukureštu više od 25 godina nakon pada diktature 1989., priopćio je u četvrtak Institut za istraživanje komunističkih zločina.

"Htjeli smo da se sud pozabavi tragičnim poglavljem naše nedavne povijesti" u kojemu je, po procjenama, stradalo "više od 10.000 ljudi", rekao je predsjednik instituta (IICCMER) Radu Preda na tiskovnoj konferenciji.

Tužba podignuta u srijedu prva je u nizu koji je najavio IICCMER, a odnosi se na tri sirotišta na sjeveru zemlje, u Cighidu, Pastraveniju i Sighetu Marmatieiju.

Ondje je najmanje 771 napušteno dijete izgubilo život između 1966. i 1991., navode istraživači instituta koji govore o "nepostojanju minimalnih higijenskih uvjeta", "podovima prekrivenim izmetom i "nestašici odgovarajuće hrane za djecu".

Ta djeca koju je komunistički režim smatrao "nekorisnima", nisu imala medicinsku njegu, a živjela su u "hladnim i vlažnim" prostorijama, rekao je Catalin Constantinescu, pravni savjetnik instituta.

Diktator Nicolae Ceausescu je od 1966. vodio strogu demografsku politiku, zabranivši pobačaj, nakon čega je "porastao broj djece rođene s malformacijama te s tjelesnim i psihičkim bolestima", zbog čega su tisuće takve djece bile napuštene.

Rumunjske vlasti se dugo nisu htjele baviti tim dijelom domaće povijesti.

Od 1945. do 1989. više od 600.000 Rumunja je osuđeno i zatvoreno zbog političkih razloga, navodi Muzej sjećanja na žrtve komunizma u Sighetu.

Dvojica bivših upravitelja političkih zatvora osuđena su 2016. i 2017. za "zločin protiv čovječnosti", a druge istrage su u tijeku.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

AN
anticenzura
09:25 02.06.2017.

Umjesto da se bave milionima gradjana sto im napustaju zemlju i tim bijednim standardom s placama od 200-300 eura, oni se bave komunistima. Korupciju i kriminal u zemlji guraju pod tepih, a prevrcu po povijesti da opravdaju svoj lopovluk i nesposobnost da moderniziraju zemlju i ucine pristojnom za zivot. Pa eto nema sada komunista, sto cekaju sto se ne late posla? Njihove bande su najopasnije po Europi, pljackaju i kradu po kucama i varaju ljude na sve moguce nacine, a bankomati su im specijalizaja i falsificiranje kreditnih kartica.

SD
sdpesticid
09:33 02.06.2017.

ah, sada će po portalu, zašto se gleda prošlost a ne budućnost.. bla, bla. no, kada se netko pojavi u crnoj košulji ili majici onda ne smeta već udri po fašizmu iz eto, prošlosti. čekam samo kada će rh osnovati institut za istraživanje komunističkih zločina, doći će valjda i taj dan, uz privatizaciju i dr., da se razumijemo.

CI
cinbenik
09:07 02.06.2017.

tako bi bilo i u Hrvatskij i YU da nije bilo partizana i Tita marsala