Kolumna

Privlačnost petrodolara Amerikancima platit ćemo svi skupljom vožnjom

Foto: Duško Jaramaz/PIXSELL
Privlačnost petrodolara Amerikancima platit ćemo svi skupljom vožnjom
07.11.2018.
u 08:12
Možemo zaboraviti na jeftinu naftu, država potrošačima ipak može pomoći rezanjem nameta
Pogledaj originalni članak

Da je Amerika postala jedan od najvećih proizvođača nafte, stara je vijest, kao i da je i vanjsku politiku SAD-a naftna industrija često usmjeravala prema svojim ciljevima. Ipak, relativno je nov pristup SAD-a u kojem vanjska politika brani vlastitu proizvodnju nafte koja se uglavnom oslanja na alternativnu i skupu tehnologiju temeljenu na škriljevcu.

Trošak proizvodnje tom metodom iznosi oko 70 dolara po barelu, a cijene na tržištu su blizu te granice iako je već dvije godine na snazi akcija naftog kartela proizvođača nafte OPEC-a, kojem SAD ne pripada, smanjenja proizvodnje sirove nafte. Pakta o limitiranju ponude kako bi se povećala cijena pridržavaju se i Rusija i Meksiko, ali ne i SAD koji radi upravo suprotno, odnosno proizvodnju jača, ali zato Amerikanci u zaštiti vlastite proizvodnje nameću nove sankcije Iranu koji se tek otvorio tržištu.

U tom kovitlanju međunarodne politike deblji kraj uvijek izvuku potrošači. Valja stoga očekivati da će trotjedni pad cijena benzina na hrvatskim crpkama biti tek kratka epizoda u dugoročnijem trendu skuplje vožnje koji nas očekuje idućih godina. Najave o tome da bi cijena sirove nafte mogla eksplodirati na više od 100 dolara po barelu prerane su, pogotovo zna li se da je i sam OPEC, koji zasigurno ima najbolje prognostičare, najavio cijene od oko 80 dolara po barelu za iduću godinu.

Tek u dugom roku moguće je očekivati rast vrijednosti sirove nafte iznad 100 dolara po barelu, ali riječ je o predikcijama za 2030. godinu. Cijena dizela, s druge strane, pod utjecajem je nametanja sve više ekoloških propisa, što poskupljuje njegovu proizvodnju. Iako niža potrošnja energenta i dalje neutralizira rast cijena, u dugom roku dizeli će biti manje isplativi od benzina. Naposljetku, dani jeftinog benzina i jeftine nafte su iza nas, a malo je vjerojatno da će se uskoro ponoviti pad cijene ispod 30 dolara po barelu. Osim naftaša, trljat će ruke i država kojoj od litre benzina ide šest kuna. Tu postoji prostor za pomoć vozačima.

Pogledajte video o vojnom avionu F-35:

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

NI
nikola1975
09:56 07.11.2018.

Klasični primjer pisanja bez da se uopće prouči tema o kojoj se piše. Od kud je samo izvukla cijenu proizvodnje barela nafte 70$.