Izvještaj Transparency Internationala

Prekinut pozitivan trend Hrvatske u percepciji korupcije

Foto: arhiva VL
Prekinut pozitivan trend Hrvatske u percepciji korupcije
17.11.2009.
u 12:47
Prekidanje pozitivnog trenda sigurno nije ohrabrujuće i pokazuje da se reforme u javnoj upravi i sudstvu u Hrvatskoj trebaju još odlučnije provoditi.
Pogledaj originalni članak

Hrvatska je na Indeksu percepcije korupcije Transparency Internationala za 2009. godinu na ljestvici od 0 (potpuna korupcija) do 10 (bez korupcije) ocijenjena sa 4,1, što je nešto niže od prošlogodišnjih rekordnih 4,4, iznijeli su na današnjoj konferenciji za novinare predstavnici Transparency Internationala Hrvatske.

Premda nije riječ o egzaktnim ocjenama koje se mogu u potpunosti uspoređivati i na temelju kojih se može tvrditi da se korupcija u nekoj zemlji povećava ili smanjuje, prekidanje pozitivnog trenda sigurno nije ohrabrujuće i pokazuje da se reforme u javnoj upravi i sudstvu u Hrvatskoj trebaju još odlučnije provoditi. Hrvatska je ocijenjena sa 4,1 i za 2007. godinu.

Hrvatska mora poduzimati još odlučnije korake želi li suzbiti korupciju kako ne bi ugrožavala poštenu tržišnu utakmicu i daljnji razvoj u svim segmentima društva te pravednu raspodjelu društvenog bogatstva. Za to postoji više uvjeta, počevši od rada na zakonodavnom okviru pa do primjene preglednih procedura u radu tijela javne vlasti.

Prema dosadašnjim iskustvima rast ocjene IPK-a od jednog boda rezultira rastom priljeva stranog kapitala od 0,5 posto bruto domaćeg proizvoda zemlje i rastom prosječnog prihoda za čak četiri posto, procjenjuje Transparency International.

Indeks percepcije korupcije Transparency Internationala najopsežnije je takvo svjetsko ispitivanje, provodi se od 1995., a ove godine obuhvaća 180 zemalja.

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

KA
kajinx
14:46 17.11.2009.

Jednostavno rješenje: Prvo poslati u zatvor korumpirane sudce, pa onda političare. Ostalo će se srediti samo od sebe.

OB
-obrisani-
16:28 17.11.2009.

pitaj hebranga,,on za to nije nikad čul samo je jadan od starosti zaboravil o kojoj je zemlji govoril austriji ili hrvatskoj

MB
mr_brown
13:43 17.11.2009.

VL bilten Zajedničara