otvorena birališta

Predsjednički izbori u Sjevernoj Makedoniji, građani nezadovoljni zbog promjene imena zemlje

Foto: Reuters
Sjeverna Makedonija
Foto: Reuters
Sjeverna Makedonija
Foto: Reuters
Sjeverna Makedonija
Foto: Reuters
Sjeverna Makedonija
Foto: Reuters
Sjeverna Makedonija
Foto: Reuters
Sjeverna Makedonija
21.04.2019.
u 08:37
Nakon smjene vlasti VMRO je zapao u kaos, a njihov bivši vođa i premijer Nikola Gruevski pobjegao je iz zemlje te zatražio azil u Mađarskoj kako bi izbjegao zatvor zbog korupcije.
Pogledaj originalni članak

Građani Sjeverne Makedonije počeli su izlaziti na birališta u nedjelju ujutro kako bi izabrali novog predsjednika države, a čini se da će birati između nezadovoljstva zbog promjene imena države i ulaska u euroatlantske integracije.  

Premijer Zoran Zaev i njegovi socijaldemokrati (SDSM) nadaju se da će na predsjedničkim izborima zadati još jedan udarac dugoj vladavini nacionalističke stranke VMRO. Socijaldemokrati i njihov kandidat Stevo Pendarovski žele profitirati na promjeni imena zemlje i dogovoru s Grčkom, po kojemu je Makedoniji dodan prefiks "Sjeverna", što im je otvorilo vrata pregovorima o ulasku u NATO savez sljedeće godine te razgovorima o pristupanju EU koji ih očekuju u lipnju.

Foto: Reuters
Sjeverna Makedonija
Foto: Reuters

Pendarovski (55) je vodio kampanju uz poruku da je glas za njega, glas za NATO savez i EU, što će po njemu dovesti do novih investicija i ekonomskog rasta.

Stranka VMRO, koja je vladala od 2006. do 2017. godine, vodila je zemlju u sve dublje konflikte s Grčkom oko imena Makedonije, koje Atena smatra imenom jedne od svojih pokrajina. VMRO je dogovor o promjeni imena proglasio nezakonitim, te suprotnim ustavu i nacionalnim interesima.

Predsjednik Đorge Ivanov iz VMRO-a učinio je sve što je bilo moguće kao predsjednik s ograničenim ovlastima kako bi usporio implementaciju dogovora, no njegove je poteze preglasavao parlament. Ivanovu je ovo drugi mandat te se ne smije kandidirati na sljedećim izborima.

Njegova stranka odbijala je predati vlast šest mjeseci nakon izbora u prosincu 2016. godine, onemogućujući SDSM-u i njegovim koalicijskim partnerima, nekolicini etničkih albanskih stranaka, glasanje u parlamentu o novoj vladi.

Nakon smjene vlasti VMRO je zapao u kaos, a njihov bivši vođa i premijer Nikola Gruevski pobjegao je iz zemlje te zatražio azil u Mađarskoj kako bi izbjegao zatvor zbog korupcije.

Nekoliko drugih vrhovnih dužnosnika VMRO-a također je osuđeno, dok drugi čekaju kraj suđenja oko davanja mita i zloupotrebe ovlasti.

Prema nedavnoj anketi, VMRO-ova kandidatkinja Gordana Siljanovska-Davkova vrlo je blizu podršci koju uživa i kandidat socijaldemokrata.

Siljanovska-Davkova kritičarka je dogovora s Grcima, a prozvala ga je nezakonitim i sramotnim te optužuje administraciju Zaeva za korupciju i nepotizam.

Prema anketi provedenoj između 8. i 14. travnja, Siljanovska-Davkova uživa podršku 38,3 posto birača, a Pendarovski 33,2 posto.

Treći kandidat Blerim Reka ima podršku 12,6 posto glasača i dvije etničke albanske stranke.

Pretpostavlja se da niti jedan kandidat neće dobiti više od 50 posto potpore u prvom krugu. Drugi krug predviđen je za 5. svibnja.

U drugome krugu Pendarovskog će možda podržati i etničke albanske stranke, a koji čine čak 25 do 30 posto glasačkog tijela.

Izbori će biti važeći ukoliko na njih izađe najmanje 40 posto glasača od 1,8 milijuna Makedonaca.

Moguća je velika razina izostanaka, pogotovo jer Makedonci biraju između nezadovoljstva zbog promjene imena te ulaska u NATO savez i EU.

Zaev je prethodno održao referendum oko promjene imena na koji je izlaznost bila 37 posto te nije bio uspješan. Referendum nije bio zakonski obvezujući, stoga je Zaev neovisno o tome pogurao dogovor s Grčkom.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

Avatar hihi
hihi
09:54 21.04.2019.

makedonija je preimenovana u sjevernu makedoniju a hrvatska će uskoro biti preimenovana u sjevernu hercegovinu

RI
rimac444
22:07 21.04.2019.

Niti su grci potomci starih Grka niti makedonci starih Makedonaca, zato je manje bitno kako se zovu.

ZI
zimerman
09:43 21.04.2019.

Bolje da se zove Sijeverna Mnakedonija nego Sijeverna Albanija . Albanci su im gotovo preuzeli državu a oni kao ne vole novo ime . Kosovo je Albansko.,Čim se stranci povuku iz Makedonije i Makedonija će automatski pasti pod Albansku muslimansku vlast.Poslije toga dolazi na red južna Srbija i Crna Gora .U isto vrijeme će Istra da padne pod muslimanski vlast , onda će se raditi na spajanju muslimanski država preko BIH ,takozvana zelena transvezala. To je sve već davno osmišljeno u islamskoj deklaraciji i sve se ostvaruje i prije predviđenog vremena . Bojim se da će biti isuviše kasno kad mi to ozbiljno shvatimo .