Predmet sporenja

Prag će ukloniti kip sovjetskog maršala koji je vodio snage Crvene armije

Foto: DAVID W CERNY/REUTERS/PIXSELL
Ivan Konjev
Foto: DAVID W CERNY/REUTERS/PIXSELL
Ivan Konjev
Foto: DAVID W CERNY/REUTERS/PIXSELL
Ivan Konjev
13.09.2019.
u 06:53
Kip je zadnjih godina opetovano nagrđivan crvenom i ružičastom bojom što je navelo čelništvo praškog 6 okruga da ga prekrije ceradom i razmotri njegovo uklanjanje. To je izazvalo bijes među proruskim aktivistima
Pogledaj originalni članak

Skupština okruga u Pragu je u četvrtak izglasovala da se ukloni kip sovjetskog maršala iz Drugog svjetskog rata i zamijeni općenitijim spomenikom nakon spora u koji je bio uvučen i češki predsjednik i ruske vlasti. Kip maršala Ivana Konjeva, koji je vodio sovjetske snage koje su oslobodile veći dio Čehoslovačke i ušle u Prag 9. svibnja 1945. podignut je 1980.

Predmet je sporenja od pada komunizma 1989. zbog Konjevljevih kasnijih pothvata među kojima je i vodeća uloga u slamanju mađarskog ustanka 1956. kao i podizanje Berlinskog zida 1961. Češki povjesničari kažu kako je on bio upetljan u ruska izviđanja uoči invazije na Čehoslovačku 1968. koju je predvodio Sovjetski Savez. Rusija osporava njegovo sudjelovanje.

Kip je zadnjih godina opetovano nagrđivan crvenom i ružičastom bojom što je navelo čelništvo praškog 6 okruga da ga prekrije ceradom i razmotri njegovo uklanjanje. To je izazvalo bijes među proruskim aktivistima koji su nekoliko puta razderali ceradu koja je pokrivala kip. Rusko veleposlanstvo je isto tako prosvjedovalo rekavši kako prekrivanje kipa predstavlja oskvrnuće uspomene na pale vojnike Crvene armije.

"Smatramo nečuvenom današnju odluku...o prenošenju spomenika maršalu I.S. Konjevu", reklo je u priopćenju rusko veleposlanstvo u Pragu nakon odluke u četvrtak skupštine 6 okruga češkog glavnog grada.  

Češki predsjednik Miloš Zeman, koji često zauzima proruska stajališta u politici, također je rekao ranije ovoga mjeseca da bi spomenik Konjevu trebao ostati na svom mjestu.

Spomenici iz sovjetskog doba uzrokovali su sporove i na drugim mjestima u istočnoj Europi. 

2007. prosvjednici su se sukobili u Tallinnu i opsjeli estonsko veleposlanstvo u Moskvi nakon što su estonske vlasti uklonile brončani kip vojnika Crvene armije s njegova mjesta u središtu Tallinna.

U bugarskom glavnom gradu Sofiji 37 metara visok spomenik koji prikazuje devet sovjetskih vojnika kako idu prema neprijatelju česta je meta vandala.

VIDEO Što se krije u torbi koju nosi Putinov tjelohranitelj:

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

ME
Mesko
07:23 13.09.2019.

Pa neka postove spomenik Josefu Goebelsu, ako im je taj oslobodilac. Ili Churchillu i Rooseveltu, koji su sa Staljinom dogovorili da Češka i Slovačka ide pod rusku okupaciju.

Avatar raco
raco
08:34 13.09.2019.

kad će već Rusi shvatiti da ih sve zemlje koje su nasilno okupirali baš i ne vole (Česi, Poljaci; Litva, Estonija, Latvija, Mađarska....)