Kolumna

Pogrešne prognoze i zanemarene činjenice

Foto: Karl-Josef Hildenbrand/DPA/PIXSELL
Pogrešne prognoze i zanemarene činjenice
07.01.2019.
u 14:23
Možda bi se trebali pogledati i neki podaci prije nego što se prognozira da će “žuti prsluci”, brexiti itd. prevladati u cijeloj Europi.
Pogledaj originalni članak

Kina će dominirati svijetom – ili neće. Europska unija će se raspasti – ili neće. Prognoze se uglavnom ne ostvaruju jer su prečesto zanemarene neke činjenice, a prije svega se ne zna kako će na neke situacije reagirati ljudi. Kina ima uzastopni 40-godišnji rast, ali ne mora značiti da će dominirati svijetom, iznosi u Financial Timesu komentator Martin Wolf. Podsjeća da je sovjetski čelnik Nikita Hruščov prognozirao da će komunizam pokopati kapitalizam. Polije snažnog japanskog ekonomskog rasta prognoziralo se da će Zemlja Izlazećeg Sunca prevladati svjetskom ekonomijom. Pogreške u prognozama nastaju i zato što se neki događaji izvlače iz konteksta, što se misli da će ekonomski rast trajati vječno, što se pretjeruje u isticanju beneficija jednog smjera u odnosu na stvarne ekonomske i političke kompetencije.

Previsoka ulaganja (44 posto BDP-a u 2017.) mogla bi se u Kini pokazati neodrživima, to više što je unutarnja potražnja još uvijek preniska. Ekonomsko raslojavanje pučanstva, što pokazuju povijesni događaji u ostalom dijelu svijeta, stvaraju potrebu za različitim političkim strankama. Bila je besmislena i euforija poslije pada Berlinskog zida (prije 30 godina) kako svijet postaje unipolaran i kako to znači “kraj povijesti” (istoimenu knjigu napisao je američki politolog Francis Fukuyama, a nedavno se ispravio). Hoće li sada pobijediti autokracije i populizmi?

Možda bi se trebali pogledati i neki podaci prije nego što se prognozira da će “žuti prsluci”, brexiti itd. prevladati u cijeloj Europi. Čak 72 posto Francuza živi u regijama s BDP-om po stanovniku u odnosu na kupovnu moć nižim od prosjeka EU. Samo regije Pariza i Lyona žive bolje. Slične su razlike između Londona i ostatka Velike Britanije. U Španjolskoj 36 posto stanovnika živi bolje od europskog prosjeka, u Italiji čak 62 posto, u Njemačkoj 82 posto stanovnika živi iznad europskog prosjeka. Zato su prosvjedi u Francuskoj i zato nema masovnih socijalnih prosvjeda u Italiji. Prognoze zato treba uzimati s rezervom.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

PR
prajdali100
19:38 07.01.2019.

Ma daj Silvije pusti šuplju priču. Ako imaš elementarnog integriteta napiši da li " Soroš u mantiji" ima namjeru proglasiti blaženog Alojzija Stepinca svecem! Točka !!!!

Avatar miyamoto
miyamoto
18:04 07.01.2019.

Nista bez Boga. Da se partizani iskreno pokaju i priznaju zlocine, zatraze oprost i okrenu se Bogu. Mogli bi se nadati boljemu. Bez bozjeg blagoslova nemos na zelenu granu.

DU
Deleted user
07:30 08.01.2019.

Često u analizama i prognozama fali zdrava logika i analiza pozitivnih i negativnih komponenti u procesima a ne agitacija za ili protiv procesa, što većina analiza u osnovi i jest!