Priznanje

Paška čipka i licitarsko srce zlatom utkani u unikatni nakit

Foto: ''
' '
Foto: ''
' '
Foto: ''
'zlatarna03_nic_zag_030311'
Foto: ''
'zlatarna02_nic_zag_030311'
Foto: ''
'zlatarna01_nic_zag_030311.1'
04.03.2011.
u 14:31
Za izradu takva nakita nema stroja, sve se radi ručno, kaže Boris Vrančić, a njegov sin Hrvoj oživio je paški nakit
Pogledaj originalni članak

Samo je neupućene iznenadilo kada su u prijenosu svečanosti dodjele Zlatne kune HGK objavljeni nazivi proizvoda koji mogu nositi naziv Izvorno hrvatsko i među njima čuli ime Zlatarske radionice Vrančić iz Zaboka za tradicijski paški nakit. U vrijeme kada naši kupci odlaze u Tursku i slične zemlje po nakit, a u našim se prodavaonicama nude jeftine drangulije i suveniri s istoka, lijepo je čuti da imamo majstore koji su sposobni izraditi filigranske ukrase iz plemenita metala i uz to prodati priču koja kupcu približava kupljeni predmet.

Još nije u prodaji

Za sada njihova nakita još nema na prodajnim mjestima u našim turističkim središtima pa smo obitelj Vrančić posjetili u njihovoj radionici u Zaboku, preko puta Vatrogasnog doma. Početak njihova rada seže u šezdesete godine prošloga stoljeća. Boris Vrančić polako je razvijao svoj zlatarski obrt da bi mu se 2001. priključio sin Hrvoj, koji je izučio za zlatara kod zagrebačkog majstora Stjepana Popeka. – Ja izrađujem baš paški nakit, radim ono što sam naučio o filigranu. Htio sam napraviti nešto posebnije i oživili smo nakit koji je već nestao. Iz Kolana na Pagu dobili smo 150 godina star originalni nakit prema kojemu smo dizajnirali naše naušnice, narukvice i ostali nakit – kaže nam Hrvoj i iznosi na pladanj prekrasne ukrase izrađene njegovim rukama. Na zidu je uvjerenje da je Zlatarska radionica Vrančić obrt s tradicijom, za linije nakita Pag i Licitar. Eto, tu je tajna njihova umijeća i dokaz da priznanje HGK nije došlo slučajno, a traženje novih proizvoda za tržište natjeralo je Vrančiće u nove projekte.

Izvorni nakit

– Stanje u zlatarstvu je loše. Počeli smo razmišljati kaj i kako dalje pa smo krenuli s nakitom s Paga, a to još nitko nije napravil, taj njihov izvorni nakit u zlatu. Za to nema stroja, sve se radi ručno – informirao nas je Boris Vrančić. Objasnio nam je da i za liniju Pag i za licitarsko srce sada pripremaju odgovarajuće kutije i pregovaraju s trgovcima, i to će trajati do početka ljeta, do kada će se predstaviti na Pagu i drugim jadranskim turističkim središtima, od Dubrovnika do Zadra. Za more i kontinent bit će zanimljiv i nakit inspiriran crvenim licitarskim srcima, zaštićenim suvenirom Hrvatskoga zagorja, jednako kao i poznata paška čipka.

– S licitarskim srcem krenuli smo prije više od godinu dana, ali to je proces koji traje. Morate imati ideju i znati kako ga napraviti da bi se prepoznao kao licitar. I tu imamo priču, imat ćemo kutijicu koja će kupcima "objasniti" kakav je to nakit i kak je napravljen – govori nam Boris.

Na lijepo dizajniranim kutijicama boje slonove kosti je logo radionice i crtež čipke, odnosno licitarskoga srca. Kada stigne u prodavaonice, bit će to nova prilika za predstavljanje Hrvatskoga zagorja i njegove bogate tradicije.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pažnje?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.