Središnji odbor europarlamentarne frakcije Europske pučke stranke (EPP) sastat će se 3. i 4. ožujka u Zagrebu, priopćili su večeras u Strasbourgu premijerka Jadranka Kosor i predsjednik EPP-ove frakcije Joseph Daul. Sastanak će se održati tjedan dana prije no što će Europska komisija objaviti izvještaj o tome kako hrvatske vlasti ispunjavaju mjerila za zatvaranje ključnoga 23. pregovaračkoga poglavlja, Pravosuđa i temeljnih prava.
- Smisao sastanka je da damo uvid u mogući EK-ov zaključak o poglavlju 23, te da kao najbrojnija europarlamentarna frakcija podupremo završetak hrvatskih pristupnih pregovora u lipnju i ulazak Hrvatske u Europsku Uniju; naravno, uz uvjet da Hrvatska ispuni kriterije – rekao je Daul. To što je svoj dolazak na zagrebački sastanak potvrdila i europska povjerenica za pravosuđe, temeljna prava i građanstvo Viviane Reding, također članica EPP-a, koja će biti govornica o toj temi, daje naslutiti da bi izvještaj mogao biti pozitivan. Druga tema sastanka bit će gospodarske prednosti članstva u EU. Poljski europarlamentarac Jan Olbrycht predstaviti će na primjeru svoje zemlje kako se po ulasku u EU može snažno napredovati koristeći novac iz europskih fondova.
Premijerka Kosor se u Strasburgu, dan prije EP-ove rasprave o prijedlogu neobvezujuće Rezolucije o napretku Hrvatske, sastala i s EP-ovim predsjednikom Jerzyjem Buzekom, sa čelnicima ostalih europarlamentarnih frakcija, te s europskim povjerenikom za proširenje Štefanom Füleom. Füle je razgovore s premijerkom nazvao "vrlo korisnima i konstruktivnima".
- Razgovarali smo o važnosti održavanja zamaha u pristupnim pregovorima i bavljenja preostalim otvorenim pitanjima, kako bi se pristupni postupak zaključio. Naglasio sam da se Hrvatska mora posebice usredotočiti na ispunjenje svih mjerila za zatvaranje poglavlja 23 - priopćio je Füle. Buzek je podsjetio da je “preostalo još nekoliko izazova, poput dovršenja preobrazbe javne uprave i pravosuđa, provedbe politike nulte snošljivosti prema korupciji i preobrazbe brodogradilišta; preobrazbe ne staju s krajem pristupnih pregovora”.
- Hrvatska zaslužuje naše pohvale za rješavanje otvorenih dvostranih pitanja granice sa Slovenijom, za povijesno približavanje sa Srbijom i za svoju trajnu pomoć BiH da prevlada politilčki i ustavni zastoj. Nadam se pozitivnoj EK-ovoj procjeni napretka na polju Pravosuđa i temeljnih prava. Ulazak Hrvatske bit će znak susjedima na jugoistoku Europe da se preobrazbe isplate. Hrvatska je uzor u području – zaključio je Buzek Čelnik frakcije Socijalista i demokrata u EP-u Martin Schulz “nada se da će završetak pregovora u lipnju glatko proći”.
Odluka o završetku pregovora s EU možda već 3. ožujka
Kraj patnje je stigao! Jupiter kreće direktno i donosi čuda – evo kome se život okreće za 180 stupnjeva
FOTO RTL-ova voditeljica preminula je sa samo 25 godina. Pomirila se s odlaskom, no ono što je rekla o roditeljima, slama srce
U našoj galeriji pogledajte kako je izgledala predivna voditeljica RTL-a Iva Bagić
Mango ima genijalne haljine za gošće na proljetnim vjenčanjima: Evo koji su naši favoriti
Problem za koji svi znaju da postoji može neočekivano uništiti namještaj, madrace i elektroniku
Stotine sati u gradskoj gužvi: Evo zašto sve više vozača okreće leđa dizelu
Istraživanja pokazuju da vozači žele automobil koji je prilagođen gradskim uvjetima, jednostavan za korištenje i učinkovit. Kompaktni hibridni SUV-ovi nude ravnotežu udobnosti, performansi i ekonomičnosti.
Hrvatska ulazi u EU uskoro! Sa BiH, Srbijom, Makedonijom i Albanijom. Samo će Crna Gora da bude ekološka država. Oni su ionako već davno uveli Euro.