Masakr 20. stoljeća

Namibijska plemena tuže Njemačku zbog genocida

Foto: Pixabay
Pleme
Foto: Pixabay
Pleme
Foto: Pixabay
Pleme
06.01.2017.
u 17:00
Genocid se dogodio između 1904. i 1908. godine, dok je Namibija bila njemačka kolonija pod imenom Njemačka Jugozapadna Afirika, nakon što su se plemena Herero i Nama pobunila protiv njemačke vladavine
Pogledaj originalni članak

Potomci plemena Herero i Nama iz današnje Namibije tuže Njemačku u SAD-u zbog genocida koji su njemačke kolonijalne snage izvršile početkom 20. stoljeća i u kojem je ubijeno više od 100 tisuća ljudi. 

Prema optužnici na okružnom sudu na Manhattanu, tužitelji se žale da ih je Njemačka isključila iz rasprave o genocidu koju vodi s Namibijom i najavila kako nagodba između dviju država neće uključivati odštete obiteljima žrtava, čak i ako Namibija dobije odštetu.

"Nema jamstava da će predložena pomoć Njemačke stići ili pomoći manjinskim autohtonim zajednicama koje su izravno oštećene", tvrdi Ken McCallion, odvjetnik podnositelja tužbe. "Ne može biti pregovora ili nagodbe o njima bez da su oni u to uključeni", dodao je McCallion. Tužbom se traži neodređena svota novaca za tisuće potomaka žrtava zbog "neprocjenjivih šteta".

Glasnogovornik njemačkog ministarstva vanjskih poslova Martin Schaefer u petak je rekao da je Berlin priznao genocid i da dvije vlade nešto manje od dvije godine razgovaraju kako se nositi s prošlim kriminalnim djelima Njemačke. 

Njemačka razvojna pomoć Namibiji već je na razini "svjetskog rekorda" po količini sredstava po glavi stanovnika, no razgovori između vlada mogli bi dovesti i do dodatnih isplata, tvrdi Schaefer. 

Genocid se dogodio između 1904. i 1908. godine, dok je Namibija bila njemačka kolonija pod imenom Njemačka Jugozapadna Afirika, nakon što su se plemena Herero i Nama pobunila protiv njemačke vladavine. 

Prema brojnim izvještajima, žrtve su bile podvrgnute groznim uvjetima u koncentracijskim logorima, a lubanje su slane u Njemačku zbog znanstvenih eksperimenata. 

Neki povjesničari to smatraju prvim genocidom 20. stoljeća, a masakr je okvalificiran kao genocid i u izvještaju Ujedinjenih naroda iz 1985. godine. Njemačka je već isplatila odštetu žrtvama Holokausta u kojem su nacisti ubili oko šest milijuna židova. 

ZAKONSKA OBVEZA

Liječnici prisiljeni ljude prijavljivati policiji: 'Pridržavat ćemo se toga, nema razloga da se zbog toga ljute na nas'

Za privremenu nesposobnost do 6 mjeseci samo upozorenje, a ako je razdoblje nesposobnosti dulje, liječnik je dužan javiti to policiji. Obaveza je to svakog liječnika koji je obavio pregled ili liječio vozača, kao i njegova izabranog odnosno obiteljskog liječnika, a propisuje je Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače koji stupa na snagu sljedeći tjedan.

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 19

Avatar Azriel
Azriel
17:55 06.01.2017.

A suđenje u Americi :) Onda znači mogu i američki indijanci tužiti Ameriku za genocid, recimo u Njemačkoj :)

Avatar EU MOJCA
EU MOJCA
20:09 06.01.2017.

navodno su potomci plemena tužbu podnesli dimnim signalima

RO
robertbruckner
17:39 06.01.2017.

Ili da je sve njemacka uzme kao azilante, svakom dade novu kucu, porse i 5 milijuna eura kao startni kapital hahahahahahha