PODRŽALA ŠEFA STRANKE HREBAKA

Najmlađa državna tajnica MUP-a udarila po ideološkim sukobima: 'Hrvatskoj treba mir!'

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: Josip Dabro održao konferenciju za medije
Foto: Facebook Screenshot
19.02.2026.
u 20:11
Za svoju stranku kaže da je stranka razuma, građanske slobode i zdravog patriotizma
Pogledaj originalni članak

Nevenka Lastrić-Đurić, članica Hrvatsko socijalno-liberale stranke i državna tajnica u MUP-u, oglasila se na Facebooku zbog aktualnih ideoloških podjela u Hrvatskoj. Dala je punu podršku predsjedniku HSLS-a Dariju Hrebaku, a za svoju stranku kaže da je stranka razuma, građanske slobode i zdravog patriotizma. 

U svojoj objavi je i poručila kako bi Hrvatskoj trebao snažan i politički odgovoran centar, a ne nove podjele. Objavu prenosimo u cijelosti:

Ovih dana ne govorimo samo o jednoj snimci, jednoj pjesmi ili jednoj osobi. Govorimo o tome kakva Hrvatska želimo biti i kakvu Hrvatsku ostavljamo svojoj djeci. Kao liberalka, ali prije svega kao građanka ove zemlje, osjećam odgovornost jasno reći ono što mnogi prešućuju. Građani su umorni od beskrajnih ideoloških sukoba, toksičnih podjela i buke koja se ne povlači iz javnog prostora dok istodobno iščezava kultura dijaloga, međusobnog poštovanja i istinski državotvornog centrizma. Hrvatska nije nastala na ekstremizmu niti smije živjeti od podjela prošlosti. Ona je izborena da bude slobodna, demokratska i europska država snažnih institucija, ljudskog dostojanstva i zdravog patriotizma.

Zato smatram nužnim jasno se ograditi od pjevanja i poruka Josipa Dabre koje nose nedvojbene ustaške konotacije. Takvi postupci ne doprinose ničemu dobrom, osim što produbljuju podjele i udaljavaju Hrvatsku od političke zrelosti koja joj nikada nije bila potrebnija. Jasno ograđivanje od toga ne znači svrstavanje uz radikalnu ljevicu. Naprotiv, HSLS kroz svoju povijest nikada nije bio dio takvih politika, nego je bio brana svakom pokušaju ugrožavanja demokratskog društva i građanskih sloboda, uključujući i nasrtaje jugoslavenske nedemokratske ljevice.

Ujedno držim da svaki političar koji u ovom kuršlusu, u kojem ideološke teme ne silaze s dnevnog reda, pokušava na podjelama parazitirati ili skupljati jeftine političke bodove, zapravo radi protiv interesa Hrvatske. Ovoj zemlji ne treba nova svađa, nego nova snaga. Ne treba nam nova rovovska podjela, nego politika koja smiruje, povezuje i otvara.

Također, želim jasno reći da nitko nema pravo docirati HSLS-u o domoljublju. Ova je stranka nastajala u najtežim trenucima hrvatske državnosti. Naše domoljublje nikada nije bilo glasno, nego odgovorno, nikada isključivo, nego uključivo i uvijek usmjereno prema budućnosti. HSLS ima jasan vrijednosni i ideološki temelj, ali nije zarobljen ideologijom. Upravo zato može biti snaga deideologizacije hrvatske politike i povratka temama koje građanima stvarno znače.

HSLS je kroz svoju povijest bio glas razuma, građanske slobode, tržišne ekonomije i socijalne osjetljivosti. Hrvatskoj danas treba miran i vjerodostojan politički centar, prostor stabilnosti, poduzetništva, socijalne pravde, ljudskih prava te moderne i suverene države. HSLS je prirodan partner svima kojima su te vrijednosti važnije od ideološkog nadvikivanja. U tom smjeru dajem punu podršku predsjedniku stranke Dario Hrebak, koji dosljedno zastupa politiku odgovornosti, razuma i zdravog patriotizma.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 12

BU
BUDAK
21:51 19.02.2026.

Zanimljivo u mom gradu su tzv.''analitičari'' tj.propali mladi komunistički školovani kadrovi osnivali HSLS, čudno!! mlada ne informirana a još radi u MUP-u.

Avatar rubinet
rubinet
20:15 19.02.2026.

A zato HSLS nije stranka zdravog domoljublja?

LL
lijepa_li si
22:07 19.02.2026.

pravo je državne tajnice da iznese svoje mišljenje. možda bi bilo pravedno da čujemo i mišljenje nekog državnog tajnika iz DP?