Na ženskim dlanovima ima više bakterija

04.11.2008.
u 18:17
Pogledaj originalni članak

Na ženskim dlanovima ima više bakterija nego na muškim, a svi općenito na dlanovima nosimo mnogo veći broj mikroorganizama nego što se dosad pretpostavljalo, tvrde znanstvenici čija je studija u ponedjeljak objavljena u Sjedinjenim Državama.

Znanstvenici sa sveučilišta Colorado u Boulderu utvrdili su da se na prosječnom dlanu nalazi oko 150 raznih vrsta bakterija, rekao je biolog Noah Fierer, jedan od suautora tih radova.

Premda su znastvenici identificirali više od 4700 raznih vrsta bakterija na 102 ruke 51 sudionika, samo pet vrsta primijećeno je na svim rukama.

- Velik broj različitih vrsta otkrivenih na rukama sudionika bio je veliko iznenađenje, baš kao i činjenica da na rukama žena žive raznovrsnije bakterije nego na rukama muškaraca - kažu znanstvenici čija je studija objavljena u Analima Američke nacionalne akademije znanosti 3. studenoga.

Oni misle da važnu ulogu u tome može imati i pH kože, jer muškarci često imaju kiseliju kožu od žena. Druga istraživanja pokazala su da je raznovrsnost faune mikroba manja u kiselijim okolišima.

Razlici možda pridonosi i činjenica da se muške i ženske ruke ne znoje jednako.

Usto, žene češće koriste kreme nego muškarci, debljina kože i stvaranje hormona također su različiti u muškaraca i žena.

Znanstvenici su također otkrili da na istoj osobi dlan desne i lijeve ruke imaju samo 17 posto istih bakterija.

Istraživanje također pokazuje da redovito pranje ruku ne utječe na mnoge bakterije.

Broj nekih vrsta bakterija nakon pranja ruku se smanjuje, dok se broj drugih povećava, kažu autori istraživanja, naglašavajući da je dobro ruke prati antibakterijskim sapunom.

(Hina)

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr