skradinski buk

Na slapovima Krke prva taktilna karta za slijepe i slabovidne osobe

Foto: Arhiva NP Krka
np krka, taktilna karta3
Foto: Arhiva NP Krka
np krka, taktilna karta4
Foto: Arhiva NP Krka
np krka, taktilna karta2
Foto: Arhiva NP Krka
np krka, taktilna karta1
Foto: Andrina Luić/VLM
slapovi krke
05.10.2011.
u 12:36
Mapa je namijenjena slijepim i slabovidnim osobama, ali mogu je koristiti svi posjetitelji kako bi se lakše orijentirali i shvatili prostor u kojem se nalaze
Pogledaj originalni članak

U Nacionalnom parku Krka postavljena je taktilna karta Skradinskog buka za slijepe i slabovidne osobe, prva mapa takve vrste na otvorenom turističkom lokalitetu u Hrvatskoj.

- Taktilna karta Skradinskog buka novi je iskorak u našoj ponudi za slijepe i slabovidne posjetitelje. Istina, njih je malo, ali ipak ih ima. Željeli smo im omogućiti barem taktilni doživljaj kad su već uskraćeni za vizualni. Mi smo još prije pet, šest godina na dva punkta koristili Brailleovo pismo. Sada smo otišli korak dalje i napravili cijelu mapu. Karta je ponajprije namijenjena slijepim i slabovidnim osobama, ali mogu je koristiti svi posjetitelji kako bi se lakše orijentirali i shvatili prostor u kojem se nalaze, kaže Svjetlana Ćaleta, zadužena za promidžbu NP Krka.

Mapa je prilagođena slijepim osobama odabirom optimalnih mjera koje omogućuju haptičku percepciju te izvedbom posebnih tekstura pješačkih zona, cesta, zelenih i vodenih površina, simbolima i Brailleovim pismom koji označavaju funkciju pojedinih objekata. Izrađena je u mjerilu 1:800 u obliku trodimenzionalne mape.

- Mapu smo radili u suradnji s Hrvatskim savezom slijepih i tvrtkom Tactilis iz Rijeke, a cijeli je projekt sa 200.000 kuna financiran isključivo iz proračuna NP Krka, ističe Ćaleta i dodaje da je prilaz karti omogućen i invalidnim osobama u kolicima.

Karta će biti predstavljena 15. listopada u povodu međunarodnog Dana bijelog štapa.

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.