INCIDENT U RIJECI

Ministrica osudila pokušaj prekida predstave 'Venezuela': 'Svatko je slobodan iznositi svoje stavove, ali ovo nije prihvatljivo'

Foto: Robert Anic/PIXSELL
Ministrica osudila pokušaj prekida predstave 'Venezuela': 'Svatko je slobodan iznositi svoje stavove, ali ovo nije prihvatljivo'
15.11.2025.
u 18:44
"U demokratskoj Hrvatskoj svatko slobodan iznositi svoje stavove i prosvjedovati, ali nije prihvatljivo nasilno prekidati predstavu i ometati publiku", napisala je Obuljen Koržinek na društvenoj mreži X
Pogledaj originalni članak

Ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek u subotu je osudila sinoćnji prosvjed i pokušaj prekida predstave "Venezuela" izraelskog koreografa Ohada Naharina u riječkom HNK, poručivši da su u Hrvatskoj svi slobodani iznositi svoje stavove no neprihvatljivo je nasilno prekidati predstavu.  "U demokratskoj Hrvatskoj svatko slobodan iznositi svoje stavove i prosvjedovati, ali nije prihvatljivo nasilno prekidati predstavu i ometati publiku", napisala je Obuljen Koržinek na društvenoj mreži X. Ističe i kako je posebno neprihvatljivo što su prosvjednici svoj performans organizirali zbog toga što je Ohad Naharin Židov. "Ne smije se i ne može briga za stradanja palestinskog naroda iskazivati porukama koje se mogu tumačiti kao antisemitizam", istaknula je resorna ministrica.

Sinoć je u HNK Ivana pl. Zajca u Rijeci premijerno izvedena plesna predstava svjetski uglednog izraelskog koreografa Ohada Naharina "Venezuela". Predstava je praizvedena 2017. godine u Tel Avivu, a od tada je gostovala diljem svijeta s velikim uspjehom. Prije početka premijerne izvedbe pred zgradom riječkoga HNK-a desetak mlađih osoba je izražavalo podršku Palestini noseći transparente, zviždeći i uzvikujući poruke putem megafona. Jedna od aktivistica je tijekom predstave s jedne od loža kazališta zviždala zviždaljkom dok nije udaljena, a izvođači su unatoč ometanju nastavili s izvedbom zahtjevne koreografije. Aktivisti su nastavili s prosvjedom i nakon završetka predstave, izvikujući gledateljima na odlasku "Publiko srami se", "HNK srami se" i "HNK ruke su vam krvave". 

Tijekom priprema ove predstave propalestinske organizacije i udruge su zahtijevale da se otkaže premijera "Venezuele" uz obrazloženje da je Ohad Naharin bio dugogodišnji umjetnički direktor i središnja figura Batsheva Dance Company, "ansambla koji je institucionalno i financijski povezan s državom Izrael te predstavlja ključni instrument kampanje Brand Israel, državne propagandne strategije čiji je cilj prikrivanje i estetiziranje kolonijalnog nasilja, apartheida i etničkog čišćenja palestinskog naroda".

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 11

Avatar R2D2
R2D2
19:06 15.11.2025.

Kako je "ministarka" reagirala na proglašavanje hrvatskog slikara Vlahe Bukovca na srbijanskoj wikipediji srbijancem? Je li jednako nereagirala kao i kad su Marina Držića proglasili srbijancrm?

DE
Defensor
19:00 15.11.2025.

Dobro je usporediti vijesti o incidentima kako ih formulira HRT. Ono u Splitu i Zagrebu su fašisti, a ovo u Rijeci su aktivisti i umjetnici. Jedina razlika između te fukare jest što su ovi u Rijeci - nemam podatke, ali bi se to institucionalno lako ustanovilo - sasvim sigurno na dotacijama ove iste ministrice, a i gradskih proračuna.

Avatar razbojnik404
razbojnik404
19:19 15.11.2025.

Ni vidim nekog posebnog zgražanja kao što je bilo zbog onog u Splitu. Dosta Licemjerno!