gospić

Matić i Markač na obilježavanju obljetnice akcije Medački džep

Foto: Ivana Kaleb Asić
medački džep
Foto: Ivana Kaleb Asić
medački džep
Foto: Dino Stanin/PIXSELL
medački džep
Foto: Dino Stanin/PIXSELL
medački džep
Foto: Dino Stanin/PIXSELL
medački džep
Foto: Dino Stanin/PIXSELL
medački džep
Foto: Ivana Kaleb Asić
medački džep
Foto: Dino Stanin/PIXSELL
medački džep
09.09.2013.
u 17:18
Na današnji dan prije 20 godina akcijom Medački džep hrvatske vojno-redarstvene snage započele su operaciju kojom je oslobođen prostor pod Velebitom
Pogledaj originalni članak

Na današnji dan prije 20 godina akcijom Medački džep hrvatske vojno-redarstvene snage započele su operaciju kojom je oslobođen prostor pod Velebitom površine oko 50 km2. Na okruglom stolu koji je nakon komemoracije za poginule hrvatske branitelje okupio njene glavne aktere, kako je kazao Željko Sačić, zamjenik generala Mladena Markača u Medačkom džepu, skinuta je stigma s akcije koja se u prethodnom razdoblju često spominjala u negativnom kontekstu.

– Ovo je svečani dan i ne želim negativne kritike, međutim Državno odvjetništvo RH i hrvatska policija nisu bili na razini zadaće koja se od njih očekivala. Nedopustivo je da se hrvatske žrtve minoriziraju i da se na pritisak međunarodne zajednice isključivo kriminaliziraju hrvatski branitelji i hrvatska komponenta u Domovinskom ratu – rekao je Sačić.

Njegovo mišljenje dijeli i general Mladen Markač koji je od prvog dana bio na ličkom ratnom području.

– Ono što smo danas učinili za cilj ima skinuti stigmu s Gospića i javno reći da je Gospić grad heroj i itekako je zaslužan za obranu suvereniteta Hrvatske. Za stol bi, kada je riječ o Medačkom džepu, ali i o drugim akcijama, trebali sjesti DORH, predstavnici Udruga proisteklih iz Domovinskog rata, politika i donijeti jasan stav – kaže Markač.

Akcija Medački džep dolaskom ministra branitelja Predraga Matića dobila je potvrdu svoje legitimnosti, a ministar je kazao kako je ona u hrvatskom narodu priznata oduvijek i u istom je rangu kao i druge oslobodilačke akcije te da je nepravedno marginalizirana.

– Hrvatska je pokazala svoju veličinu sankcioniravši one koji su se ogriješili o ratna prava i običaje te Ženevsku konvenciju, no to ne može umanjiti doprinos i veličinu akcije Medački džep – rekao je Matić, dodavši kako se to odnosi na 99,9 % hrvatskih branitelja, a u skoro vrijeme, ističe ministar, Ministarstvo branitelja u suradnji s predsjednikom Ivom Josipovićem priprema i spomen-medalju koja će govoriti o Medačkom džepu, a koju će dobiti zaslužni pojedinci i postrojbe.

Uz generale Markača i Sačića te ministra Matića, u Gospiću su vijence poginulim braniteljima položili i izaslanici predsjednika Republike Hrvatske Ive Josipovića, izaslanstvo Hrvatskog sabora, klubovi 9. gardijske brigade i specijalne policije Tigrovi te predstavnici mnogih Udruga proisteklih iz Domovinskog rata. Počast poginulim braniteljima odao je i gradonačelnik Gospića Petar Krmpotić, saborski zastupnik Darko Milinović te župan ličko-senjski Milan Kolić.

– Neizmjerno sam ponosan što je nakon punih 20 godina iz Gospića, grada heroja, poslana poruka da akcija Medački džep nije nešto čega bi se hrvatski branitelji trebali sramiti. Pojedinačna krivnja ne smije baciti ljagu na sve ono što smo u Domovinskom ratu branili – kazao je Kolić.

>>O Medačkom džepu odlučio 
je državni vrh

PREDRAG MIŠIĆ PEĐA

Zbog rata s obitelji u Srbiji ne razgovara. Na pitanje je li ikad zapucao na brata, kazao je: 'Vjerojatno.... da. Teška tema'

Predrag Mišić Peđa vukovarski je branitelj koji je agresorima pružao otpor sve do pada grada 18. studenog kada je sa 182 suborca odveden na Ovčaru. Bio je zarobljen u srpskom logoru. I danas se bori da Vukovarci žive bolje, a spominje se kao mogući DP-ov kandidat za ministra branitelja. Sve užase koje je u ratu proživio ispričao je svojedobno za Večernji list

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.