Europska komisija:

'Manjak istražitelja i sporo pravosuđe kvare učinak antikorupcijskih tijela u Hrvatskoj'

Foto: Daniel Kasap/Pixsell
'Manjak istražitelja i sporo pravosuđe kvare učinak antikorupcijskih tijela u Hrvatskoj'
30.09.2020.
u 12:35
Otkrivamo gdje se Hrvatska spominje u prvom Komisijinu izvješću o stanju vladavine prava u EU, koje je posebno kritično prema Mađarskoj i Poljskoj.
Pogledaj originalni članak

Nedostatak stručnih istražitelja i neučinkovitost pravosuđa kvare učinak specijaliziranih antikorupcijskih tijela u Hrvatskoj, zaključuje Europska komisija u danas objavljenom izvješću o stanju vladavine prava u svim državama članicama. Iako izvješće generalno najviše problema s vladavinom prava nalazi u Poljskoj i Mađarskoj, i Hrvatska se spominje na više mjesta jer slabo stoji u borbi protiv korupcije na najvišoj razini i u medijskim slobodama.

U dijelu izvješća koje govori o borbi protiv korupcije u Hrvatskoj, Komisija priznaje da USKOK i PNUSKOK (tužitelji i policijski istražitelji specijalizirani za korupciju) rade sve bolje, odnosno da imaju iza sebe konzistentan rad i rezultate u istraživanju korupcije. Ali problem je što nemaju dovoljno istražitelja specijaliziranih za korupciju i to što su sudski postupci spori. 

Neučinkovitost pravosudnog sustava u kažnjavanju korupcije na najvišoj razini Komisija iščitava iz činjenice da “dugotrajni sudski postupci i žalbe često koče zatvaranje postupaka, uključujući i onih protiv najviših dužnosnika”. Uz Hrvatsku, kao državu članicu koja bi mogla poboljšati borbu protiv korupcije na najvišim razinama, spominju se Bugarska, Mađarska, Češka, Malta i Slovačka. Kad je riječ o stanju slobode medija, Europska komisija spominje Hrvatsku među zemljama u kojima su novinari suočeni s fizičkim i internetskim napadima i pritiscima u različitim oblicima.

”Prijetnje i napadi imaju zastrašujući učinak na novinare i nose rizik sužavanja javne rasprave o kontroverznim društvenim pitanjima”, upozorava EK. 

Danas je Komisija prvi put objavila izvješće koje će postati redovita, godišnja praksa o stanju vladavine prava u Europskoj uniji. Stanje se mjeri u četiri glavna područja: nacionalni pravosudni sustavi, okviri za borbu protiv korupcije, medijski pluralizam i slobode, te su na kraju ostala institucionalna pitanja povezana s principom kontrole nad onim što radi vlast u demokraciji.

Detalj u kojemu se Hrvatska pohvaljuje u Komisijinu izvješću jest odnos prema nevladinim udrugama: “Vlada se sprema usvojiti nacionalni plan s ciljem poboljšanja pravnog, financijskog i institucionalnog sustava podrške aktivnostima organizacija civilnog društva”.

Hrvatska se spominje i kao jedna od zemalja koje imaju godišnje nacionalne planove borbe protiv korupcije, ali Komisija naglašava da je važno učinkovito primijeniti i nadzirati primjenu tih planova.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.