JAPAN PROVEO ISTRAŽIVANJE

Koliko nas maske štite?

Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Medicinska maska za lice
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Zagreb: Građani nose zaštitne maske i u javnom prijevozu i na otvorenom
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Šibenik: Građani u sve većem broju nose zaštitne maske i na otvorenom
22.10.2020.
u 10:08
Japanski su istraživači dokazali da maske mogu pružiti zaštitu od čestica koronavirusa u zraku, ali čak ni maske profesionalne kvalitete ne mogu potpuno eliminirati rizik od zaraze.
Pogledaj originalni članak

Japanski su istraživači dokazali da maske mogu pružiti zaštitu od čestica koronavirusa u zraku, ali čak ni maske profesionalne kvalitete ne mogu potpuno eliminirati rizik od zaraze.

Znanstvenici sa Sveučilišta u Tokiju izgradili su sigurnu komoru s glavama lutaka okrenutima jedna prema drugoj.

Jedna glava, opremljena raspršivačem, simulirala je kašljanje i izbacila stvarne čestice koronavirusa.

Druga je oponašala prirodno disanje s komorom za prikupljanje virusa koji prolaze kroz dišni put.

Pamučna maska smanjuje primanje virusa do 40 posto u odnosu na situaciju kad maske uopće nema.

Medicinska maska N95, koju koriste medicinski stručnjaci, zaustavlja čestice virusa do 90 posto. Međutim, čak i kad je maska N95 u potpunosti priljubljena za lice, neke se čestice virusa uspiju uvući. 

Kad je maska stavljena na glavu lutke koja kašlje, pamučne i kirurške maske blokiraju više od 50 posto čestica virusa.

"Sinergijski učinak nastao je u situaciji kada su maske imali i primatelj virusa i raspršivač virusa", napisali su istraživači u studiji objavljenoj u srijedu.

Sve je veće slaganje među zdravstvenim stručnjacima da se virus covid-19 može širiti zrakom. Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) revidirali su ovog mjeseca svoje smjernice rekavši da patogen može satima ostati u zraku.

Druga je skupina japanskih istraživača uz pomoć superkompjutorskih simulacija pokazala da vlažnost zraka znatno utječe na to kako se virusne čestice šire zrakom.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pažnje?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

MT
makan tahi
13:53 22.10.2020.

pitajte krišto, ona zna, njoj je neki nepoznati kvazi doktor sve objasnio

SI
sisavac
13:11 22.10.2020.

kad bi svi nosili rukavice, prali cipele, nosili maske, ne kašljali, dal bi se zarazili? ajmo te skafandere navući već jednom, tvornica specijalnih odijela se ne gradi bezveze. sad iz prve ruke, na poznatom događaju možete vidjeti kako se stvara proces, vodi, usmjerava, korigira. eto, svakodnevnim objavama broja zaraženih ljude se veže uz jedan proces, koji evoluira, ljudska priroda je takva da neku okolnost s vremenom malo zapostavi, zaboravi, ali svakodnevna objava rezultata ostaje, da bi zadržao interes moraš šokirati, šok se postiže većim brojem testiranja, slijedi stampedo za testove, naravno da je rezultat drastičan porast broja zaraženih, što ekipi daje slobodne ruke. ovako, mislim da će netko zbilja dobiti lijepu nagradu, netko će i doktorirati na ovoj temu, farmaceuti zaraditi, liječnici isto, al neće za to trebati raditi. mislim, 90% njih sjedi 8 mjeseci!

AA
aabbcc
12:00 22.10.2020.

Ja mislim da su Svedjani upravu po pitanju maski 100% a i da nisu zapamtite necete ih promijeniti jer oni su najtvrdoglaviji narod na svijetu. Ako ne danas dokazati ce vam za 10godina. (a Japance inace smatraju glupavima i tu ima istine)