MARATONSKI SASTANAK BEZ DOGOVORA

Još ništa od dogovora o zamrzavanju plaća

26.11.2008.
u 18:03
Pogledaj originalni članak

Što će biti sa zamrzavanjem plaća javnih i državnih službenika, znat će se u ponedjeljak, kada će se Vlada očitovati o tri sindikalna protuprijedloga, kazala je potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor nakon četverosatnog sastanka predstavnika Vlade i petnaestak sindikata iz javnog i državnog sektora.

Tri grupe
Prosvjetari bi pristali na šestomjesečno zamrzavanje plaća, ali traže da se nakon toga uspostavi tržišna cijena rada, što bi značilo deset postotni rast plaća od 2010. Državni službenici ne odustaju od 6-postotnog povećanja osnovice za plaću od 1. siječnja, s tim što bi novu osnovicu za plaće vezali uz prosječnu bruto plaću u RH.

Lovrinčević: Zamrzavanje plaća ne može se izbjeći

Mogući izlaz: Vlada otkazuje sporazum i - riskira nemire

Ribić: Za pregovore se pripremamo kao da će biti štrajk

– Kad bi u ovom trenutku osnovicu uvećali šest posto, bilo bi to 73 posto prosječne plaće u RH – kazao je Boris Pleša, šef sindikata državnih službenika. Nakon prvog kvartala 2009. vidjelo bi se kakva su ekonomska kretanja i tada i slijedi li im stagniranje ili rast plaća, dodaje, a u rujnu bi se utvrdila dinamika za iduće tri godine.

Treća grupa sindikata traži poštovanje postojećeg sporazuma i odbijaju zamrzavanje, a to su liječnici, zdravstvo i socijalna skrb te kultura i policija.

– U sigurnosnim okolnostima u kojima je zemlja, policajci ne smiju imati zamrznute plaće – kazao je Tomislav Jagić iz Sindikata policije. Vilim Ribić iz Nezavisnog sindikata znanosti objašnjava da bi oni dali pola godine vremena gospodarstvu i javnim financijama i onda, ovisno o gospodarskim okolnostima, traže da se uspostavi cijena rada.

– U suprotnom, krećemo u pripreme za slučaj otkazivanja kolektivnog ugovora – kazao je Ribić. On je izrazio nezadovoljstvo što državu nije briga, kako je kazao, za status i dostojanstvo javnih djelatnika u situaciji kada nedostaje učitelja, liječnika, medicinskih sestara...

I dr. Babić iz liječničkog sindikata ističe da od potpisanoga liječnici neće odstupiti.

4 dana za izračune
Na novinarsko pitanje razmišllja li Vlada o otkazivanju kolektivnih ugovora i sporazuma o plaćama, potpredsjednica Kosor odvratila je da o tome ne bi kalkulirala te da će se do ponedjeljka intenzivno raditi izračuni. Pregovori će tada biti završeni, rekla je.

Riječi je bilo i o najavi iz nekih gradova o povećanju plaća, pa se Ribić zapitao imamo li dvije Hrvatske, od kojih jedna nema krizu, a druga ima.

Ono što nije sporno, jesu dva posto u kolovozu dogovorenog povećanja prosvjetarskih plaća, što je pak izazvalo međusindikalni razdor. Ministar financija Šuker rekao je da je tu riječ o 15 milijuna kuna mjesečno za 71.000 zaposlenih u prosvjeti i znanosti.

ZAKONSKA OBVEZA

Liječnici prisiljeni ljude prijavljivati policiji: 'Pridržavat ćemo se toga, nema razloga da se zbog toga ljute na nas'

Za privremenu nesposobnost do 6 mjeseci samo upozorenje, a ako je razdoblje nesposobnosti dulje, liječnik je dužan javiti to policiji. Obaveza je to svakog liječnika koji je obavio pregled ili liječio vozača, kao i njegova izabranog odnosno obiteljskog liječnika, a propisuje je Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače koji stupa na snagu sljedeći tjedan.

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr