ZABRINUTOST Zbog velikog odlaska Hrvata katolika iz BiH

Iz Sarajeva otišlo 1.305 Hrvata za godinu dana

08.02.2009.
u 23:02
Pogledaj originalni članak

Nakon jedanaestog zajedničkog zasjedanja biskupa HBK i BK BiH, na kojemu se govorilo o stanju u BiH i onim što Crkva čini, posebno je apostrofirano da u BiH postoje brojni neriješeni problemi koji velikim dijelom proizlaze iz njezina nepravednog uređenja utemeljenog na rezultatima etničkoga čišćenja i zakonu jačega.

Odlazak Hrvata
Upravo na temelju spomenutih i naglašenih problema s kojima se suočavaju vjernici i Katolička crkva u BiH, Vinko kardinal Puljić je prigodom posjeta u Washingtonu i New Yorku upoznao veleposlanicu RH u SAD-u Kolindu Grabar-Kitarović. O stanju Hrvata katolika u BiH kardinal Puljić je izvijestio i donedavnog washingtonskog nadbiskupa kardinala McCarrica. Premda je kardinal Puljić govorio o teškom položaju katolika u RS-u, te administrativnim problemima s dobivanjem dozvole za gradnju crkve u Sarajevu, najbolnije su zvučale riječi o odlasku Hrvata iz BiH, posebice iz njezina glavnoga grada.

Kardinal je naglasio kako je u prošloj godini iz Sarajeva iselilo oko 500 katoličkih obitelji. Trend opadanja broja vjernika najveći je na području Bugojna i Žepča. Kada je u pitanju Sarajevo, prema najnovijim statističkim podacima kojima raspolažu u Ordinarijatu Vrhbosanske nadbiskupije, u 2008. broj vjernika je manji za čak 1.305. Sarajevski dekanat je, zaključno s 2007., imao 13.757 vjernika, a u prošloj godini njihov broj se smanjio za 1.305.

Posao i jezik
Odlazak Hrvata iz Sarajeva ponajviše bi trebalo promatrati kroz prizmu ekonomije, ali i nacionalne zastupljenosti. Hrvata na pozicijama direktora javnih poduzeća u Sarajevu nema, a hrvatski jezik se gotovo ne čuje u glavnom gradu.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr