Ključno pitanje ostaje

Iran: Budućnost bez Trumpa; SAD: Iran izvlači oružje

Foto
Iran: Budućnost bez Trumpa; SAD: Iran izvlači oružje
01.05.2026.
u 22:40
Je li primirje stvaran kraj sukoba ili samo privremena stanka u geopolitičkom nadmetanju Washingtona i Teherana?

Američki predsjednik Donald Trump i dalje gura Iran u središte globalne krize, balansirajući između diplomatskih poruka i prijetnje vojnim udarima. Dok javno spominje pregovore, američki vojni vrh paralelno razrađuje scenarije moguće eskalacije. U isto vrijeme istječe ključni zakonski rok koji bi mogao pokazati ima li Washington stvarnu kontrolu nad sukobom ili ulazi u novu fazu političko-pravne blokade. Pitanje više nije samo je li rat gotov nego i tko ga zapravo kontrolira.

Trumpova administracija ističe spremnost na pregovore s Iranom, ali vojna opcija ostaje na stolu u planovima američkog Središnjeg zapovjedništva. Rok da predsjednik okonča sukob ili Kongresu dostavi pravno obrazloženje za njegovo produljenje bio je 1. svibnja. Trump tvrdi da je primirje iz travnja pravno okončalo neprijateljstva, naglašavajući da od tada nije bilo razmjene vatre te da nema potrebe za dodatnim odlukama Kongresa. No u Washingtonu traje političko nadmudrivanje između republikanaca i demokrata oko tumačenja Zakona o ratnim ovlastima, koji predsjedniku daje 60 dana za vojne akcije bez odobrenja Kongresa. Administracija smatra da neće biti posljedica jer je primirje de facto okončalo rat.

Ovaj sadržaj je dostupan samo za Premium korisnike Večernjeg lista.

Pretplatite se na sadržaj s potpisom.



Komentari 2

HO
homofobic
02:41 02.05.2026.

Da li se pitamo tko kontrolira rat? Tesko! Da li Amerika moze i kako napasti Iran. Kada im se prohtije cime i gdje god im se hoce i u Iranu garantirano bez gubitaka ljudstva. sada isto pitanje da li Iran moze napasti americke snage. Brodovlje i avijaciju nicime nigdje! Trupe su izvan dihvata i zasticene. Ako nisu mogli nanijeti capazene gubitke u pocetku sukoba dok su jos imali izobilje lansera i dovoljno projektila pa ukupni americki gubici 7 vojnika. Nekako mi je tesko povjerovati da netko razuman moze povjerovati da Iran ima neki izbor kako napasti Americke snage.

KA
Karok
05:16 02.05.2026.

Sve ovisi tko će prevladati u IRGC koji trenutno upravlja većinom naoružanja, tako da Iran i dalje ostaje država kojom upravlja vojska ma što to značilo. Znači promjena može doći jedino totalnim slomom vojske silom izvana, nakon toga iznutra.