Sveta mjesta

Impresivna svetišta kršćanstva na koja hodočaste vjernici

Foto: VL
svetišta (1)
Foto: VL
svetišta (1)
Foto: VL
svetišta (1)
26.12.2010.
u 13:45
Kurioziet je da je u Europi sve više ateista, ali i da Stari kontinent ujedno ima najviše svetišta
Pogledaj originalni članak

Kršćanstvo je najraširenija i najmnogoljudnija svjetska vjera. Zato ćemo na svim kontinentima naći katedrale, bazilike, crkve i samostane, ta sveta mjesta koja svjedoče o prisutnosti kršćana na tim prostorima. Neka od njih sabrala je u ekskluzivnoj fotomonografiji "Sveta mjesta svijeta: prostori duhovnosti i vjere" britanska autorica Rebecca Hind, koju je na hrvatskom jeziku nedavno objavio Profil.

U njoj su se tako našli Glastonbury Tor, katedrala u Canterburyju, špilja svetog Niniana i Bijela kuća, Manastir Preobraženja, Lourdes, Notre Dame u Chartresu, Santiago de Compostela, Bazilika svetog Franje Asiškog, Gora Atos, Betlehem, Maalula, Lalibela i još neka druga. Autorica je zapravo pripremila knjigu o 60 najmoćnijih i najveličanstvenijih svetih mjesta na svijetu, od kojih su neka povezana s velikim religijama ili mitološkim događajima, a neka imaju nebesko ili planetarno značenje; neka su prirodne rijeke, planine ili špilje; a neka su pak spomenici, vjerska središta ili prostori za ceremonije. Europa je najbogatija kršćanskim svetim mjestima. U njoj vlada i svojevrsni kuriozitet: sve je više agnostika i ateista u zapadnome svijetu, ali je i hodočašća u sveta mjesta sve više! A hodočašća su u Europi počela još u četvrtom stoljeću oko Sredozemlja te se ubrzo proširila kontinentom, a uz njih se širila i trgovina, kao i svekoliki napredak.

Kako kaže autorica, "hodočašće podrazumijeva putovanje i odredišnu točku, pri čemu oboje ima dimenziju duhovnosti, a obično i zajedništva, bilo to s ciljem traženja ozdravljenja, oprosta ili pak vodstva." Sveta mjesta u knjizi podijeljena su u poglavlja po kontinentima, a tekstovi obogaćeni mnoštvom vrhunskih fotografija. Čitatelju preostaje uzeti knjigu i s njome krenuti na svojevrsno hodočašće svijetom.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

Avatar ivek
ivek
22:17 26.12.2010.

aj me svaki dan nova svetista,,. najlakse je privarit sirotinju.. samo napravit reklamu i dolazi lova.. tako u medjugoriju cvita biznis

Avatar nekakav
nekakav
08:40 29.12.2010.

kršćanstvo se jedino mačem širilo... i jedino koje je snagu temeljilo na bespogovornoj poslušnosti, ropstvu. jedino koje je svoje knjige mijenjalo kroz povijest tako da nemaju ništa zajendičko s izvornicima. jedino koje je izmislilo čudesa i događaje. jedino koje je umislilo da su oni sve na ovom svijetu.