USKORO U JAVNOJ RASPRAVI

Horvat: Država će sve prijepore oko legalnosti i imovinsko-pravnih odnosa rješavati nakon obnove

Foto: Marin Tironi/PIXSELL
Zagreb: Darko Horvat dao je izjavu za medije prije sjednice Vlade
Foto: Davorin Visnjic/PIXSELL
Zagreb: Izjave za medije nakon sjednice Vlade
22.09.2021.
u 15:55
Zakonske izmjene kojima se uvodi novi pristup obnovi trenutno su u fazi međuresornog usuglašavanja i procjene fiskalnog učinka, a javna rasprava će započeti uskoro.
Pogledaj originalni članak

Ministar graditeljstva, prostornog uređenja i državne imovine Darko Horvat otkrio je u srijedu detalje izmjena Zakona o obonovi koji će uskoro u javnu raspravu, istaknuvši da će država sve prijepore oko legalnosti i imovinsko-pravnih odnosa rješavati nakon obnove, a ne prije nje. 

"Sve ono što bude prijepor, rješavat ćemo nakon obnove. Tada ćemo rješavati legalizaciju i imovinsko-pravne odnose", izjavio je Horvat ustvrdivši da u procesu obnove, nakon što se izmjeni zakon, nijedan "papir" više neće biti prepreka. 

Svaki oštećeni objekt koji ima crvenu ili žutu naljepnicu gledat će se kao jedinstvena konstrukcijska cjelina. Na primjeru višestambene zgrade najavio je da državi više neće biti bitno "ima li u njoj pet, sedam ili 17 stanova", a više se neće preispitivati tko je vlasnik zgrade ili kuće. 

"Sve žute i crvene zgrade, pa i sve one zgrade koje su nelegalne, a ne nalaze se na koridorima bitnim za državu, mi ćemo kroz proces obnove moći legalizirati", rekao je Horvat. 

Foto: Marin Tironi/PIXSELL
Zagreb: Darko Horvat

Zakonske izmjene kojima se uvodi novi pristup obnovi trenutno su u fazi međuresornog usuglašavanja i procjene fiskalnog učinka, a javna rasprava će započeti uskoro.

"Sva zainteresirana javnost dobit će priliku 15 dana uputiti svoju kritiku na novi zakon”, kazao je Horvat i obećao je da će i nakon rasprave u zakon “ukomponirati sve dobre ideje". 

Bit će zadovoljan bude li obnova gotova za desetak godina

Na pitanje kada se može očekivati završetak obnove, Horvat je odgovorio da će postpotresna obnova biti dugoročna i skupa, kao i ona nakon rata, a bilo bi neodgovorno reći "obnovit ćemo Zagreb i Banovinu za pet, sedam ili 10 godina’”. 

"Teško mi je u ovom trenutku obećavati išta, pogotovo pet godina, svjestan činjenice s kakvim se sve problemima nosimo. Budu li Zagreb i Banovina obnovljeni za desetak godina, osobno ću biti zadovoljan", kaže. 

Naglasio je da će dinamika obnove ovisiti o potrebnim sredstvima. 

"Dio financijske omotnice smo osigurali, dinamika će sigurno ovisiti i o pribavljanju ostalog dijela potrebnih sredstava", rekao je Horvat, koji je sudjelovao na Međunarodnom kongresu inženjera strojarstva u Vodicama.

VIDEO: Stiže novi zakon koji će stati na kraj radu na crno!

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

TO
tow
16:31 22.09.2021.

Evo neka mi netko nađe samo jedan primjer u svijetu da država nakon potresa obnavlja zgrade i kuće svima u 100% iznosu neovisno je li zgrada legalna ili jesu li unutar zgrade riješeni imovinsko-pravni odnosi. I onda će po legalizaciji i potpuno besplatnoj obnovi, osiromašeni građani centra Zagreba moći bez vremenskog ograničenja preprodavati svoje stanove. Nadam se da će država u 100% iznosi platiti i troškove legalizacije da ne bi opterećivala građane RH. I onda kažu da je RH siromašna zemlja.? Nema zemlje gdje se tako dobro živi, a tako malo radi.

FR
franc251
18:38 22.09.2021.

Od toga, u Zagrebu (strogi i širi centar) neće biti ništa. Cifre su pre ogromne a kako bi se izgradile nove nekretnine i poklonile "zaštićenim najmoprimcima".

AF
afer
17:38 22.09.2021.

A da li će se pravi vlasnici i njihovi nasljednici stanova moći vratiti u njih?