DOSADAN KAO...

''Grad koji nikad ne spava'' ne spava zbog – nametnika!

Foto: nyc.gov
bedbugs (1)
Foto: nyc.gov
bedbugs (1)
Foto: nyc.gov
bedbugs (1)
Foto: www.nycbedbugdog.com
pas njuši stjenice
29.07.2010.
u 19:25
Žitelji New York Cityja suočeni su s problemom koji ne znaju kako riješiti: pravom najezdom stjenica, dosadnih kukaca koji jednako grizu bogate i siromašne.
Pogledaj originalni članak

Od sirotinje u Queensu i Brooklynu do bogataša u njihovim raskošnim apartmanima na Manhattanu, brojni Njujorčani bude se s crvenim točkicama po tijelu. Djeca u najskupljim privatnim školama pokušavaju sakriti tragove ugriza nametnika, koji su nekad bili znak siromaštva, a danas su njima "urešeni" i stanovnici otmjenog Upper East Sidea. Dosadne stjenice uvukle su se u svaku poru grada, i već ih je godinama sve više i više, a 2010. to je već poprimilo razmjere epidemije.

Koliko su se strelovito namnožili ti neugodni nametnici najbolje se vidi po statistici: još 2004. stjenice je u svojim domovima službi za dezinsekciju prijavilo je 537 Njujorčana, a 82 kućevlasnika oglobljena su zbog pojave stjenica u stanovima koje iznajmljuju. A od polovice 2009. do polovice 2010., taj broj narastao je na 6889 prijava i 2008 oglobljenih stanodavaca.

- Tijekom zadnjih šest mjeseci čistio sam rodilišta, hotele s pet zvjezdica, kina, garaže za taksije, investicijske banke, privatne škole, odvjetničke tvrtke, stanove po Brooklynu i čak i odaje jednog saveznog suca – kaže eksterminator Jeff Eisenberg. Stjenice su nađene i u slavnim newyorškim robnim kućama i ekskluzivnim dućanima, pa čak i u sobi za trijažu u bolnici Kings Country.

Potaknuta tom invazijom, administracija gradonačelnika Bloomberga u opću zdravstvenu anketu 2009. prvi je put uvrstila i pitanje o stjenicama i problemima s njima, na koje je 2009. potvrdno odgovorilo 6 % Njujorčana, što znači 400.000 gradskih stanovnika.

Stručnjaci taj "veliki povratak" skoro zaboravljenih nametnika pripisuju zabrani korištenja snažnih insekticida poput DDT-a i raširenosti putovanja zrakoplovom, jer je s putovanja iznimno lako donijeti neprimjetne "suvenire" kojih se onda iznimno teško riješiti: stjenica, naime, može preživjeti i godinu dana bez hrane. Sitne su, teško se vide i najčešće se za njih dozna po tragovima na posteljini, izmetu poput zrnaca papra i svrabu ugriza ujutro. Kad se jednom uvuku u pokućstvo, tapecirung, posteljinu, okvire slika ili pukotine u zidovima, bilo koji prostor u koji se mogu zavući, te nametnike nemoguće je istjerati bez mnogo truda i troškova, a dovoljno je da jedan od susjeda bude malo nepažljiviji pri tome pa da se stjenice opet rašire po cijeloj zgradi.

Zbog najezde dosadnih kukaca, gradski oci new York Cityja odvojili su pola milijuna dolara iz gradskog proračuna za zdravstvo za borbu protiv stjenica; prvo će biti otvoren web portal za stjenice na kojem će Njujorčani moći doznati najbolje načine da izbjegnu najezdu stjenica, kao i najbolje metode da ih se riješe ako su im se već uvukle u domove.

- Ako imate termite, znate koga treba pozvati. Ako vidite štakora, znate koga nazvati. Ali ovo je zbunjujuće. Najveći je problem nejasnoća, ne znate koji je sljedeći korak i kome da se zbog njega obratite – objašnjava glasnogovornica Gradskog vijeća Christine Quinn potrebu za takvim portalom. Premda za razliku od brojnih drugih nametnika stjenice ne prenose zaraze, ipak su toliko neugodne da ih se svaki "domaćin" želi riješiti u najkraćem mogućem roku; u tu svrhu poslužit će portal s jasnim informacijama.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 12

SI
sikert
13:50 30.07.2010.

u kome to gradu život stane preko noći????. Uvijek netko nekuda ide ili pješice ili automobilom. Ni u Zagrebu nikada ulice nisu prazne a koko će biti u takvim velikim gradovima kao što je Moskva ,London, Pariz i.td.

Avatar kos
kos
11:18 30.07.2010.

Prljav narod,,,,,sami sebe će uništiti zarazom,..........

OB
-obrisani-
06:18 30.07.2010.

A zbog čega ne spava Moskva, Beograd, Zagreb...?