Štrajk u školama

Evo što strani mediji pišu o prosvjedu učitelja u Zagrebu

Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL
Veliki prosvjed Hrvatska mora bolje popunio glavni gradski Trg
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Veliki prosvjed Hrvatska mora bolje popunio glavni gradski Trg
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Veliki prosvjed Hrvatska mora bolje popunio glavni gradski Trg
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Veliki prosvjed Hrvatska mora bolje popunio glavni gradski Trg
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: Okupljanje za veliki prosvjed Hrvatska mora bolje
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: Pogled iz zraka na prosvjednike koji dolaze na glavni gradski trg
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: Pogled iz zraka na prosvjednike koji dolaze na glavni gradski trg
25.11.2019.
u 16:52
Agencija dpa prenosi da je na središnjem zagrebačkom trgu bilo oko 20.000 ljudi, a dio ih je doputovao autobusima iz drugih dijelova zemlje
Pogledaj originalni članak

Tisuće učitelja i profesora osnovnih i srednjih škola iz cijele Hrvatske, koji su u štrajku više od mjesec dana, prosvjedovali su u ponedjeljak u Zagrebu tražeći povećanje plaća i obećali su da će nastaviti štrajk sve dok vlada ne ispuni njihov zahtjev, prenose svjetske novinske agencije.

Agencije podsjećaju da je štrajk pokrenut 19. studenoga kako bi se izvršio pritisak na vladu da pokrene razgovore o povećanju plaća.

Prosvjed u ponedjeljak, održan pod sloganom "Hrvatska mora bolje!", okupio je učitelje i profesore i mnoge njihove pristaše.

"Ovo je borba za bolju budućnost naše djece. Obrazovanje je zapostavljeno. Predugo smo šutjeli. Ovo je štrajk za dostojanstvo i bolje obrazovanje u našoj zemlji", izdvojio je Reuters riječi Sanje Šprem, čelnica jednog od dva glavna sindikata učitelja, upućene okupljenom mnoštvu.

Agencija dpa prenosi da je na središnjem zagrebačkom trgu bilo oko 20.000 ljudi, a dio ih je doputovao autobusima iz drugih dijelova zemlje.

VIDEO Prosvjed učitelja i zaposlenih u srednjim i osnovnim školama

Nastavnici su počeli cirkularni štrajk 10. listopada nakon što je premijer Andrej Plenković odbio traženo povećanje koeficijenta za 6,11 posto.

Prošli tjedan cirkularni štrajk prešao je u opći.

"Nema predaje!", uzvikivali su prosvjednici na Trgu bana Jelačića u ponedjeljak, javlja francuski AFP.

Ranije u ponedjeljak Plenković je dao naznake da bi vlada mogla udovoljiti zahtjevu učitelja.

"Mislim da ćemo se dogovoriti, mislim da se trebamo dogovoriti. Za dogovor je potrebno dvoje - mi smo tu".  

Hrvatska, koja se pridružila Europskoj uniji 2013. godine, zapošljava oko 60.000 učitelja i profesora u osnovnim i srednjim školama. Prosječna plaća iznosi 6416 kuna (863 eura), zaključuje AFP.

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 32

DU
Deleted user
17:29 25.11.2019.

U hrvatskoj ima oko 10.000 profesora-učitelja previše, ili je 200.000 đaka pre malo, obzirom da se đaci pojaviti neće i biti će ih sve manje treba reformirati školstvo da bude efikasnije sa otprilike 50.000. učitelja i profesora. Višak love od 10.000 otpuštenih preraspodijeliti na ostale.

Avatar partner
partner
17:42 25.11.2019.

ahahaaa, koji strani mediji, niko ziv ne spominje osim AFP i Rojtersa.(ima ona jos iz SFRJ, rojters javlja iz berlina, jase hitler musolina) to su mediji u stilu radio tirane iz doba envera hodze ili voice of america. to vise niko ziv ne cita niti slusa, to je namijenjeno za male opskurna drzave, pokrete po latinskoj americi i slicno. napisite koja i ozbiljna svjetska novina ili televizija je prenijela strajk.

DU
Deleted user
18:00 25.11.2019.

Kada dobiju to što su tražili, nadam se da će im uvesti i ostale obveze kao i sav normalan radni svijet, a to je 40 satni radni tjedan, da sat koji traje 45 minuta bude računan tako, znači umanjen za 15 minuta po satu (jedino ako nemaju i benifocirani radni staž), zatim da godišnji odmor mogu koristiti kao i svi radnici samo za početnike 18 dana, a za dugogodišnje radnike do maksimalno 30 dana, s time da ne mogu odjednom koristiti godišnji, npr, u ljetnim mjesecima po dva mjeseca, da se sastanci u zbornicama ne računaju kao ni nama običnim smrtnicima u gospodarstvu, da privatne instrukcije za svoje učenike ili učenike svojih kolega iz iste škole budi pod kontrolom uprave škole, kako bi se spriječio sukob interesa, kao i pod kontrolom ministarstva financija-porezne uprave, kako bi se spriječio rad na crno koji nikom u zemlji po zakonu nije dozvoljen i td. Plaće veće, ali i više reda, rekli bi švabi, red, rad i disciplina.