planiraju pravne korake

Ekološke organizacije protiv EU-ove zelene klasifikacije plina i nuklearne energije

Foto: Marko Prpic/PIXSELL
Nuklearna elektrana Krško
Foto: Marko Prpic/PIXSELL
Nuklearna elektrana Krško
Foto: Marko Prpic/PIXSELL
Nuklearna elektrana Krško
19.09.2022.
u 09:19
Smatraju da ova klasifikacija krši europske zakone o borbi protiv klimatskih promjena te da je suprotna Pariškom klimatskom sporazumu o ograničavanju zagrijavanja Zemlje na 1,5 stupnjeva u odnosu na predindustrijsko razdoblje
Pogledaj originalni članak

Ekolozi planiraju pravne korake protiv novih pravila Europske unije koja buduće investicije u nuklearne elektrane i plinsku infrastrukturu prozivaju ekološki prihvatljivima, stoji u priopćenju objavljenom u ponedjeljak. 

Skupina ekoloških organizacija, uključujući Greenpeace, WWF i njemački BUND, pozvala je Europsku komisiju da ponovno razmotri ta pravila te ih povuče. Ako ih Komisija ne povuče, organizacije će ih pokušati osporiti na Europskom sudu (ECJ). 

Plin i nuklearna energija trebali bi od siječnja biti uključenu u takozvanu taksonomiju koja određuje područja u koja građani i tvrtke mogu investirati za borbu protiv klimatskih promjena. 

Ta odluka ima podršku Europskog parlamenta i članica, usprkos kritikama da se izgaranjem plina proizvodi ugljikov dioksid te da još uvijek nema konačnog rješenja za radioaktivni otpad, piše agencija dpa. 

Ekološke organizacije smatraju da ova klasifikacija krši europske zakone o borbi protiv klimatskih promjena te da je suprotna Pariškom klimatskom sporazumu o ograničavanju zagrijavanja Zemlje na 1,5 stupnjeva u odnosu na predindustrijsko razdoblje. 

Dio aktivista ističe kako su visoke cijene plina glavni uzrok rasta životnih troškova na kontinentu, te da je stoga promoviranje tog energenta u suprotnosti s ciljevima EU-a

>> Više zelenih tema pronađite na web stranici Rezolucija Zemlja

Nova pasica RZ

PRIJETE NESTAŠICE PLINA

Ruska zima u Njemačkoj: Većina Nijemaca uvjerena da će budućnost biti mračna, traže da se ne gase preostale nuklearke

Standardna stopa za naknadu iz najnovijeg paketa pomoći će se od siječnja 2023. godine povećati za 53 eura mjesečno i iznosit će 502 eura mjesečno za nezaposlene. Partneri u takvom domaćinstvu dobit će 451 euro (+ 47 eura), osobe od 14 do 17 godina 420 eura (+ 44 eura), a djeca od 6 do 13 godina 348 (+ 37 eura). Osim toga, država primateljima tih potpora plaća najamninu, troškove grijanja, doprinose za zdravstveno osiguranje itd. Tako će četveročlana obitelj bez posla, koja trenutačno prima naknadu Hartz IV, porezne obveznike stajati oko 2300 eura mjesečno ili čak i više – ovisno o gradu u kojem žive. Mnogi njemački zaposlenici jedva zarade više od toga te su zbog toga ljutiti i nezadovoljni poručuju da se rad više ne isplati.

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

Avatar Zagor 74
Zagor 74
08:18 25.09.2022.

Ekološku organizaciju prvo treba pitati ima li klima uređaj ili frižider u svojim prostorijama? Ako da, neka ga isključe. Svi koji konzumiraju struju, moraju dopustiti da ju i proizvodimo. A proizvodni mix se naravno mora sastojati i od temeljnih elektrana, gdje su i neekološke priče nužne. Nisam protiv ekologije, ali moramo biti pragmatični…

Avatar Barba
Barba
11:47 25.09.2022.

Prvo ispitati da li su dobivali novce od Rusa!