Preuzela dužnost

Stručnjakinja iz BiH nova povjerenica Vijeća Europe za ljudska prava

Foto: Vijeće Europe
Stručnjakinja iz BiH nova povjerenica Vijeća Europe za ljudska prava
03.04.2018.
u 07:57
Smatram kako su ljudska prava doista univerzalna i da sve države mogu biti predmet analize, rekla je Mijatović
Pogledaj originalni članak

Bosanskohercegovačka stručnjakinja za ljudska prava Dunja Mijatović u utorak je preuzela dužnost povjerenice Vijeća Europe za ljudska prava, priopćeno je iz te institucije. 

Mijatović je izabrana na tu funkciju na skupštini Vijeća u siječnju te je prva žena na tom položaju na kojem nasljeđuje Nilsa Muižnieksa (2012. - 2018.), Thomasa Hammarberga (2006.-2012.) i Alvara Gil-Roblesa (1999.-2006.). 

"Namjeravam zadržati ostavštinu rada prijašnjih povjerenika i održati sposobnost ove institucije da brzo i efikasno reagira u zaštiti ljudskih prava. Smatram kako su ljudska prava doista univerzalna i da sve države mogu biti predmet analize", rekla je Mijatović.

Govoreći o prioritetima, nova povjerenica je naglasila kako je "njezina vizija jednostavna i kako se može sumirati u jednoj riječi - implementacija". 

"Norme, rezolucije i sporazumi su tu da nas vode. No potrebna nam je i politička volja kako bi ih realizirali. To nije pitanje samo za vlade. Moramo znatno pokrenuti naša društva u njihovoj implementaciji i uključiti svakoga u dijalog o ljudskim pravima", istaknula je Mijatović. 

Vijeće Europe je međunarodna organizacija sa sjedištem u Strasbourgu čiji je cilj održavanje vladavine prava, demokracije i ljudskih prava u Europi. Osnovana je 1949. godine te ju sačinjava 47 država – cijela Europa osim Bjelorusije i Kosova, te Rusija, Turska i države Kavkaza. 

Vijeće je u proteklom razdoblju prisutno u javnosti kao institucija koja je stvorila i provodi implementaciju Istanbulske konvencije. 

ZAKONSKA OBVEZA

Liječnici prisiljeni ljude prijavljivati policiji: 'Pridržavat ćemo se toga, nema razloga da se zbog toga ljute na nas'

Za privremenu nesposobnost do 6 mjeseci samo upozorenje, a ako je razdoblje nesposobnosti dulje, liječnik je dužan javiti to policiji. Obaveza je to svakog liječnika koji je obavio pregled ili liječio vozača, kao i njegova izabranog odnosno obiteljskog liječnika, a propisuje je Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače koji stupa na snagu sljedeći tjedan.

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

BA
bakulušić
12:19 03.04.2018.

Ovo je jedinstvena mogućnost da gospođa implementira bosansko-hercegovačka iskustva preostalom dijelu Europe. Mi Hrvati ćemo posvjedočiti kako je izbor dobar i kako je Bosna i Hercegovina uzorni primjer zaštite ljudskih prava. I poželjeti Europi slična iskustva. Sa i bez Istanbulske konvencije.

AL
alf
11:59 04.04.2018.

Kada se radi o ljudskim pravima, dali je to samo zastita za zene ili je zastita za sve? Nekako mi to izgleda cudno, uvijek su zene na tim pozicijama. Mozda je potrebna samo jedna kvalifikacija, a to je da ucestvujes u Pride paradi. Dali itko zna nesto o tome izboru?