zadaci

Donosimo popis promjena na državnoj maturi

Foto: Borna Filic/PIXSELL
06.06.2016., Zagreb - I. gimnazija, maturanti zapoceli s polaganjem ispita drzavne mature. Photo: Borna Filic/PIXSELL
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
20.03.2017., Zagreb - Konferencija Hrvatska kakvu trebamo u organizaciji Vecernjeg lista odrzana je u hotelu Esplanade. Panel diskusija: Obrazovanje i digitalno drustvo. Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
10.04.2017.
u 18:30
Broj zadataka i bodova ostao je isti, a teorijski dio ispita iz hrvatskog jezika maturanti pišu 100 umjesto 80 minutaa
Pogledaj originalni članak

Pripada li basna diskurzivnom, dramskom, epskom ili lirskom rodu, tko je autor programatskog članka Naša književnost i koji je točan glagolski prilog glagola glodati samo su neka od pitanja oglednog ispita uoči održavanja državne mature iz hrvatskog jezika. Dio je to koji se odnosi na višu, A razinu ispita, koju je za ljetni rok prijavilo 11.589 gimnazijalaca i 10.073 učenika strukovnih škola.

Esej nosi 50 posto ocjene

No osim takvih pitanja i toga dijela maturalnog ispita, srednjoškolcima je sada već posljednji rok da za maturu ponove lektire koje ih ove godine očekuju na esejskom ispitu koji traje 160 minuta i nosi 50 posto ukupne ocjene hrvatskog jezika. Popis lektira već je objavljen, a on je ove godine na obje razine ispita umanjen za po jedan naslov. Tako srednjoškolci koji su prijavili A razinu ispita imaju na popisu 14, a oni koji su birali osnovnu razinu Hrvatskog, B razinu ispita, moraju se prisjetiti sadržaja osam lektira. Osim što maturanti na ispitu mogu dobiti tri vrste eseja: interpretativni, raspravljački te usporednu raščlambu dvaju ili više tekstova, moraju se pridržavati jasnog pravila: esej na A razini mora imati najmanje 400, a esej na osnovnoj razini najmanje 350 riječi.

Marinković umjesto Goethea

I dok popis lektire na A razini ne odskače previše od prošlogodišnjeg, osim što je ove godine “Kiklopom” zamijenjen naslov “Ruke” Ranka Marinkovića, popis lektire za B razinu ima tri izmjene naslova. Ove godine učenike očekuju Dostojevski, A. G. Matoš, D. Cesarić, J. Pupačić, S. Mihalić u dijelu hrvatskog pjesništva, R. Marinković i Shakespeare umjesto Goethea, Boccaccia, Cesarića. Na ovogodišnjem popisu lektire tako su “Posljednji Stipančići” Vjenceslava Novaka, Krležini “Gospoda Glembajevi”, Hamlet i Antigona. Promjena ima i u teoretskom dijelu. Važnija je – a odnosi se na obje razine ispita – da je za teorijski dio ispita produljeno vrijeme njegova pisanja s dosadašnjih 80 na sto minuta. Na obje razine ispita, iako je ukupan broj zadataka i broj bodova ostao isti, broj zadataka uz polazne tekstove smanjen je s 35 na 30, a povećan je broj zadataka iz književnosti bez polaznog teksta s 20 na 25.

>>Ljutiti ravnatelj poslao poruku ministru Barišiću: Brinem za budućnost djece...

>>Barišić: Sustav obrazovanja u Hrvatskoj nije katastrofalan, a po nekim pokazateljima i prednjačimo

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pažnje?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.