TOPLINSKI VAL

Dalmaciju sinoć pogodio opak vremenski fenomen: 'Bilo je pakleno, disalo se na škrge'

Foto: Milan Sabic/PIXSELL
Dalmaciju sinoć pogodio opak vremenski fenomen: 'Bilo je pakleno, disalo se na škrge'
14.08.2021.
u 09:33
Bura je isušila zrak, ali je u mnogim predjelima donijela zamjetan porast temperature zraka zbog svog fenskog učinka
Pogledaj originalni članak

Iako smo sve bliže blagdanu Velike Gospe, datumu koji pučki meteorolog povezuje s početkom popuštanja prvog ljeta, ovih dana svjedočimo daljnjem zatopljenju.

Tako su u petak ponovno izmjerene iznimno visoke temperature zraka, osobito u Dalmaciji koja je bila najtopliji dio zemlje. Prema podacima DHMZ-a, najtopliji grad u Hrvatskoj bio je Knin s najvišom dnevnom temperaturom od 39.2°C. Splitska zračna luka izmjerila je 38.2°C, a zadarska 37.4°C, piše Dalmacija Danas

Prema podacima mreže automatskih meteo postaja Pljusak.com, u Kostanjima i Milošićima kod Vrgorca izmjereno je 39.4°C, u Oklaju 39.1°C, Vidu i Starom Gradu 38.9°C itd.

Jučer je navečer uzduž obale zapuhala umjerena bura koja ima pojačane udare. Bura je isušila zrak, ali je u mnogim predjelima donijela zamjetan porast temperature zraka zbog svog fenskog učinka. Baška Voda je tako u 23:30 mjerila nevjerojatna 34°C.

Fenska bura uvod je u vrlo vruć kraj tjedna u kojem mjestimice postoji mogućnost obaranja temperaturnih rekorda. Velike vrućine potrajat će do sredine sljedećeg tjedna kada se očekuje hladna fronta koja će donijeti manji pad temperature zraka.

Kako nastaje fenska bura?

Za razumjeti mehanizam nastanka fenskog vjetra potrebno je objasniti osnovne zakone fizike na primjeru vertikalnog kretanja vjetra. Zrak koji se uzdiže hladi se za 1°C svakih 100 m. Zbog hlađenja zraka na određenoj nadmorskoj visini dolazi do kondenzacije vodene pare (nastanak oblaka i oborine).

Tim procesom oslobađa se latentna toplina, pa se daljnjim uzdizanjem zrak hladi po znatno sporijoj stopi od 0,6°C svakih 100 m. Obrnut je proces kada se zrak spušta. Zamislimo čest zraka koja se spušta niz padinu. Tlak zraka (pritisak) viši je u podnožju planine nego na njenom vrhu. Spuštajuća se čest zraka tako kreće iz područja nižeg u područje višeg tlaka, te se zbog toga sabija.

To rezultira povišenjem njene temperature i njenim isušivanjem. Ukratko, svaki vjetar koji se spušta niz planinu zagrijava se i isušuje.

VIDEO Širi se strahoviti toplinski val sa sjeverne Afrike na jug Europe

britanski mediji pišu

Raspada li se kraljevska obitelj? Problemi u odnosima se nižu, a teške dijagnoze omiljenih članova brinu fanove

Dvoje ljudi vodi tešku borbu, a u javnosti su uvijek nasmijani i dobro raspoloženi. Mašu svojim obožavateljima jednako kao što su im mahali kada su pucali od zdravlja i na stolu su im bila samo najfinija jela u najskupljim porculanskim tanjurima. Takvom životu sada se mogu samo nadati, a nadaju se i njihovi fanovi koji budno prate svaki njihov korak i zamišljaju kako bi im život bio bolji da su se rodili pod malo sretnijom zvijezdom. No barem je na ovom primjeru vidljivo da je ta sretnija zvijezda samo privid, a može nam biti i lekcija da uživamo u onom što imamo, ponajviše ako smo zdravi.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 29

Avatar fidelio
fidelio
11:00 14.08.2021.

Mi stariji sjećamo se ovakvih opakih vremenskih fenomena. Znali su prelaziti 40 stupnjeva i događali su se u periodu srpnja i kolovoza. Tada nismo imali naziva za te fenomene, pa smo ih zvali ljeto.

LI
LijeviDesničar
14:55 14.08.2021.

Meni je bilo sasvim ok za spavanje, otvorim dva prozora, napravim lagani propuh i sasvim je ugodno....jedino je problem šta je prevruće za taslačenje.

KA
kajbiti
10:16 14.08.2021.

Bome 10 h a u Zadru aplikacija pokazuje 34 stupnja.