Uspjeh

Bio je slijep, a sada vidi uz pomoć bioničkog oka

Foto: Press Association/PIXSELL
Bio je slijep, a sada vidi uz pomoć bioničkog oka
21.02.2013.
u 20:53
Novo oko Timu je djelomično vratilo vid pa tako sada vidi svjetlost, razaznaje oblike, a može pročitati i koliko je sati
Pogledaj originalni članak

Za svoju je zemlju osvojio više od 50 medalja u plivanju, ali svoje uspjehe dosad nije imao priliku i vidjeti. Britanski paraolimpijac Tim Reddish u 31. godini počeo je gubiti vid zbog Retinitis pigmentose, nasljedne bolesti koja uništava mrežnicu i dovodi do tzv. tunelskog vida, pa i sljepila.

Operacija od 8 sati

Najgore se dogodilo pa je prije 17 godina potpuno oslijepio, no sada, zahvaljujući bioničkom oku, napokon može nešto i vidjeti. Aktualni 55-godišnji čelnik Paraolimpijskog saveza rekao je kako mu je revolucionarni čip ugrađen u oko omogućio da vidi svjetlost, razaznaje oblike i pročita koliko je sati gledajući u položaj kazaljki. On je samo jedan od mnogih ljudi na svijetu kojemu bi implantat od 150.000 dolara mogao promijeniti život nabolje.

- Osjećao sam se kao da sjedim u mračnoj sobi u kojoj je netko upalio svjetlo. To je jednostavno nevjerojatno – rekao je Reddish nakon operacije koja je trajala više od osam sati. Dodao je da je neizmjerno sretan jer mu i mogućnost da vidi samo obrise svojih medalja jako puno znači. Ono što mu je djelomično vratilo vid zapravo je čip opremljen sa 1500 piksela osjetljivih na svjetlo koji daju pikseliziranu sliku čiju kvalitetu popravlja pojačalo ugrađeno iza uha. Svaki piksel oponaša funkciju fotoreceptora i čunjastih stanica u oku koje su kod Reddisha uništene zbog bolesti.

Veliki napredak

– Ova tehnologija dokazano vraća dio vida osobi koja je prethodno bila potpuno slijepa. To je golem i vrlo značajan korak naprijed, ali imamo još puno posla oko njena usavršavanja – rekao je kirurg Robert MacLaren. On je upozorio da je ugradnja ovih implantata još uvijek u probnoj fazi, zbog čega se pacijentima ugrađuje u samo jedno oko.

>>Talijan dobiva bioničku ruku preko koje će osjećati dodir

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.