Kolumna

Austrijski zakon o izbjeglicama kontroverzan i skup

Foto: Reuters/PIXSELL
Austrijski zakon o izbjeglicama kontroverzan i skup
20.04.2018.
u 13:04
Austrijski ministar hvali se mjerama, ali mogu li one proći i test zaštite ljudskih prava
Pogledaj originalni članak

Zakonski prijedlog za izbjeglice austrijske vlade pučana Sebastiana Kurza nazvan je restriktivnijim, ali bi mu prikladnije ime bilo kontroverzan. Vladine izmjene zakona o azilantima trebaju proći parlamentarne komisije i zatim usvajanje u parlamentu, gdje će zasigurno biti i onih koji će mu se protiviti. Ima više razloga zbog kojih ta mjera nailazi na kritiku, a prvi je novčani koji će Austrijanci teško progutati. Naime, za provedbu zakonskih mjera bit će potrebno uložiti znatan novac, a onda je i pitanje hoće li u međuvremenu biti izmijenjen i Dublinski ugovor prema kojem izbjeglicu treba vratiti u državu EU u koju je prvu stupio.

Austrijski ministar unutarnjih poslova Herbert Kickl, idejni začetnik zakonskih promjena, hvali se mjerama, ali mogu li one proći i test zaštite ljudskih prava. Predviđa se tražiteljima političkog azila oduzimanje mobitela kako bi se utvrdilo u koju su prvu europsku državu ušli. Istodobno ne predviđa se nikakva zaštita njihove privatnosti. Zatim, može li se na osnovi geopodataka u mobitelu stvarno provjeriti ruta izbjeglice?

Traži se i da liječnici prijave liječenja nekog izbjeglice koji je zatražio azil. Zbor liječnika ističe da postoji obveza čuvanja tajne o trajanju boravka u bolnici i terapiji pacijenata. Nadalje, podnositelji zahtjeva za azil morat će dati 840 eura po osobi kako bi se platio dio troškova njihova boravka u Austriji.

U Austriji su od 2010. stalno mijenjani zakoni. “Amandmani na zakone idu frenetičnim ritmom, a to ne može funkcionirati”, izjavio je Gerhart Holzinger, donedavni predsjednik ustavnog suda. No, ako zakon i bude usvojen, pitanje je u koju će državu Austrija vraćati izbjeglice. Za vrijeme izbjegličke balkanske rute Grčka je bila kritizirana zbog načina prihvata migranata pa su neke države suspendirale njihovo vraćanje u tu državu. Među njima nije Austrija, ali ima i onih koji drže da bi Beč mogao vraćati izbjeglice u Hrvatsku, a ne u Grčku.

Ako nas pogodi treći svjetski rat, 10 najmoćnijih zemalja imat će ključnu ulogu:

Foto: U.S. Navy Mass Communication
Foto: Reuters/PIXSELL
turska vojska
Foto: U.S. Navy
Foto: Ministry of Defense
Foto: U.S. Army Spc. Lloyd Villanueva
Foto: IAF Video Still
Foto: Chinese Defense Ministry
Foto: U.S Army Staff. Sgt Kwadwo Frimpong

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

LU
lunar777
16:35 20.04.2018.

Austrijski zakon je logičan potez uslijed masovne ilegalne imigracije. Pitanje je kako će se hrvatska soroščad postaviti prema istom problemu jer se to tiče i nas.