NEMA U HRVATSKOJ

Austrijanci koriste kućne testove na koronu, HZJZ: 'Nema razloga da ih ne prihvatimo'

Foto: LEONHARD FOEGER/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
FILE PHOTO: Fast coronavirus PCR test in Vienna
Foto: LISI NIESNER/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
Coronavirus disease (COVID-19) lockdown continues in Vienna
23.04.2021.
u 08:59
Aplikacija koja povezana s ovim testom vodi vas kroz sve korake te se cijeli proces snima
Pogledaj originalni članak

Austrija je prva zemlja koja je osmislila tzv. kućne testove na koronavirus, koje je priznala i Svjetska zdravstvena organizacija. Iako se ti testovi koriste već i u Njemačkoj, Italiji i Francuskoj, dolazak kućnih testova u Hrvatskoj nije niti na vidiku. 

Cijena im se kreće od tri do 10 eura, prenosi RTL, a Austrijanci smatraju kako je to ključ otvaranja zemlje. Dovoljno su i jeftini kako bi mogli biti uključeni u cijenu karte za primjerice koncerte.

Aplikacija koja povezana s ovim testom vodi vas kroz sve korake te se cijeli proces snima. Nakon što aplikacija skenira osobnu iskaznicu, prepoznat će i vaše lice kad se nađete ispred ekrana. 

- On se u principu provodi tako da se izgrglja ova tekućina u ustima do minute i onda kroz slamčicu spustimo tekućinu u epruvetu. Cijeli proces se snima i onda se to uploada na stranicu laboratorija. Skenira se QR kod koji te odvede na stranicu i tamo se mora osobni podaci i serijski broj epruvete, ispričala je Simona Magerić, Hrvatica koja živi u Austriji. 

Dolazak takvih testova u Hrvatsku značilo bi znatno poboljšanje turistične sezone, a partijanje na Zrću opet bi možda bila mogućnost. 

- Ako su ti testovi validirani, a pogotovo ako su odobreni od Svjetske zdravstvene organizacije, onda nema razloga da ih ne prihvaćamo i da se oni ne nađu jednog dana u svakodnevnoj primjeni, kazala je Marija Bubaš, pomoćnica ravnatelja Hrvatskoj zavoda za javno zdravstvo.

- Razgovarali smo u Hrvatskoj s laboratorijima i distributerima, ali problem u Hrvatskoj bio je to što laboratoriji test naplaćuju previše da bi naša ideja funkcionirala, objasnio je par Viet Ander Aichbichler iz tvrtke koja je osmislila ovaj kućni test. 

 - Što se tiče testova za PCR, odnosno komponenti koje su nam potrebne za testiranje, to ovisi o situaciji na tržištu, ne mogu reći je li kod nas jeftiniji ili skuplji, to je fluktuirajuće, govori pak Bubaš. 

VIDEO: Što bi trebali piti jesti prije i nakon cijepljenja, a što ne bi?

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.