reformske mjere

Austrija nastavlja rezove: Djeci stranaca manje novca

Foto: HEINZ-PETER BADER/REUTERS/PIXSELL
Austrijski kancelar Sebastian Kurz rekao je kako mu je najvažnija pravednost prema obiteljima u Austriji
Foto: Owen Humphreys/Press Association/PIXSELL
7 milijuna eura iznosi ukupni iznos dječjeg doplatka koji djeca u Hrvatskoj godišnje prime iz Austrije. Najveće “opterećenje” predstavljaju djeca radnika iz Mađarske, njih 28 tisuća, na koje godišnje ode 80 milijuna eura
04.05.2018.
u 12:14
Kritika se čula i iz Hrvatske, i to još u siječnju kad je eurozastupnica Dubravka Šuica u pismu EK mjeru nazvala diskriminatornom
Pogledaj originalni članak

U Hrvatsku se svake godine iz drugih europskih država sliju milijuni eura doplatka za djecu čiji jedan ili oba roditelja rade u inozemstvu. Njemačka tako pomaže 17 tisuća djece, dok Austrija godišnje u Hrvatsku šalje sedam milijuna eura. Nakon što je Njemačka već najavila kako namjerava srezati iznos doplatka, odnosno prilagoditi ga troškovima života u državi u kojoj dijete živi, sada je i Austrija predstavila slične reformske mjere koje bi im, kažu, godišnje uštedjele više od 100 milijuna eura.

Opterećen proračun

Hoće li tomu zaista biti tako, ovisi i o reakciji Europske komisije koja je već više puta ponovila kako je riječ o diskriminaciji, a glasovi nezadovoljstva stižu i iz država koje su najviše pogođene najavljenim mjerama te od europarlamentaraca.

Nova austrijska mjera uštede dio je programa koalicije narodnjaka (ÖVP) i slobodnjaka (FPÖ) pod vodstvom kancelara Sebastiana Kurza. Sam kancelar u razgovoru za Večernji list komentirao je kako im je važna pravednost prema obiteljima u Austriji, a to mogu postići samo ako djecu gostujućih radnika prilagode standardima zemlje u kojoj djeca žive te kako imaju stručno mišljenje u kojem stoji da i EU potvrđuje pravnu konformnost te mjere.

Visina dječjeg doplatka u Austrija kreće se od 112 do 162 eura mjesečno, a Beč ga plaća za 132 tisuće djece u inozemstvu. Za usporedbu, navode austrijski izvori, djeca u Mađarskoj mjesečno primaju 39 eura, u Poljskoj 28, Slovačkoj 24, a u Rumunjskoj 20 eura. Najveće “opterećenje” predstavljaju djeca radnika iz Mađarske, njih 28 tisuća, na koje godišnje ode 80 milijuna, potom djeca u Slovačkoj (63 milijuna za 30 tisuća djece), Poljskoj (38 milijuna za 18 tisuća djece). Slijede Rumunjska i Slovenija u kojima djeca primaju godišnje sedam milijuna eura.

Dok je broj djece iz Hrvatske čiji roditelji rade u Austriji relativno malen, u Njemačkoj su na samom vrhu po isplaćenoj pomoći, odmah iza Poljske. Prema njemačkim podacima, dječji doplatak iz te države dobiva 17 tisuća djece u Hrvatskoj. Za prvo i drugo dijete od početka ove godine isplaćuje se po 194 eura, za treće dijete 200, a za četvrto i svako sljedeće po 225 eura mjesečno. Pitanje dječjeg doplatka za djecu koja ne žive u Njemačkoj dugo je na dnevnom redu njemačke politike, i to vladajuće koalicije, a nedavno im se pridružila i stranka Alternativa za Njemačku. Plan je također prilagoditi visinu doplatka standardu zemlje u kojoj djeca žive. Najveće smanjenje – ono od 50 posto – odnosilo bi se na djecu iz Hrvatske, Bugarske, Rumunjske, Poljske i Mađarske. Djeca koja žive u Grčkoj, Češkoj ili na Cipru dobivala bi dječji doplatak u visini 75 posto njemačkog.

Takve najave izazvale su burne reakcije u državama najpogođenijima novim mjerama.

Europska komisija protiv

Kritika se čula i iz Hrvatske, i to još u siječnju kad je eurozastupnica Dubravka Šuica izvijestila kako Njemačka, Austrija, Nizozemska i još neke članice EU ne odustaju od ideje da smanje dječji doplatak za djecu stranaca. Šuica je uputila i pismo EK pozivajući je na očitovanje o mjeri koju smatra izrazito diskriminatornom.

– U nekoliko zemalja EU pojavila se populistička tendencija o smanjenju dječjih doplataka za djecu “EU stranaca”. Plan je smanjiti visinu dječjih doplataka koje primaju djeca gostujućih radnika čije obitelji ne žive u toj zemlji te ih prilagoditi standardu zemalja u kojima žive – objašnjavala je Šuica.

Europska komisija lani je vrlo oštro reagirala na prvotni njemački plan te ga srezala u korijenu. Povjerenica Europske komisije za rad i socijalna pitanja Marianne Thyssen tada je u pismu njemačkoj vladi istaknula kako je njihov prijedlog zakona u suprotnosti europskim zakonima i da predstavlja diskriminaciju građana EU. Unatoč tomu, Austrija, a najvjerojatnije i Njemačka, i dalje inzistiraju na smanjenju dječjeg doplatka za djecu stranaca.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

KA
KaraMarko
15:34 04.05.2018.

Austrija je prava zemlja!

IT
I-To
16:10 04.05.2018.

Sve zapadne zemlje smanjuju primanja pomalo pripremaju ih za dane kad nebude u kasama novca a svjet očekuje dan X.

MX
Mister X
14:29 04.05.2018.

Austrija nastavlja rezove: Djeci stranaca manje novca; kao neüto üto je ne doreäeno mo#e da namjerno vodi u zabludu. Djeci stranaca koja žive u zemljama gdje im roditelj -i rade nema ni riječi o manje novaca ! Naravno da ovisno sa koje strane se gleda je i nije npravda ! Gdje to politika mjenja i donosi nove zakone za ljepši život građnai da ih usreči i da im da više . I kada daju nekome ko nešto 3 ili 5% povišice zna se da kroz nova poskupljenja i poreze im to i još više oduzmu - zakonski opet otmu ! Švabi imaju štos u jedan đep ti daju a iu drugoga uzimaju !