ZADOBILI POTRES MOZGA

U iranskom napadu ozlijeđena 34 američka vojnika

Foto: MOHAMMAD ISMAIL/REUTERS/PIXSELL
Foto: MOHAMMAD ISMAIL/REUTERS/PIXSELL
25.01.2020.
u 09:31
Među simptomima koje imaju vojnici spomenuo je "glavobolju, vrtoglavicu, preosjetljivost na svjetlo, uznemirenost i mučninu". Ti su simptomi kod nekih brzo nestali, a kod nekih su se pogoršali pa su vojnici evakuirani.
Pogledaj originalni članak

Trideset četiri američka vojnika zadobila su potres mozga nakon iranskog napada na zračnu bazu Ain al Assad u Iraku 8. siječnja, priopćio je u petak Pentagon.

Polovina ih se već vratila u svoje postrojbe, osmorica su vraćena u Sjedinjene Države a devetorica upućena u američku vojnu bolnicu u Njemačkoj, gdje će se liječiti zbog simptoma potresa mozga kao posljedice eksplozije, rekao je na tiskovnoj konferenciji glasnogovornik američkog ministarstva obrane Jonathan Hoffman.

Među simptomima koje imaju vojnici spomenuo je "glavobolju, vrtoglavicu, preosjetljivost na svjetlo, uznemirenost i mučninu". Ti su simptomi kod nekih brzo nestali, a kod nekih su se pogoršali pa su vojnici evakuirani.

Teheran je u noći sa 7. na 8. siječnja raketirao baze Ain al Assad (na zapadu) i Erbil (na istoku), gdje je stacioniran dio od 5.200 američkih vojnika, kao odgovor na ubojstvo iranskog generala Kasema Sulejmanija.

"Nitko od Amerikanaca nije ranjen u noćašnjem napadu", rekao je američki predsjednik Donald Trump u televizijskom obraćanju nakon napada.

No prošlog tjedna Pentagon je priznao da je desetak vojnika zadobilo potres mozga.

Odgovarajući u Davosu na to pitanje Trump, koji ne želi vojnu eskalaciju s Teheranom, ponovo je u srijedu umanjio razmjere posljedica iranskog napada. "Čuo sam da pate od glavobolje", rekao je. "Ne smatram to težom ozljedom".

Glasnogovornik Pentagona je porast broja ozlijeđenih obrazložio u petak time što se simptomi ponekad javljaju tek nakon više dana.

Hvalevrijedna suradnja

Hrvatske i njemačke snage zajedno donose novu eru liječenja tumora uz korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

AA
aabbcc
20:53 25.01.2020.

Sada ce se provaliti da ne znaju napraviti ni skloniste ili je to neka stednja gradjevinskog materijala na vojnicima.

Avatar nemam-pojm@
nemam-pojm@
12:05 25.01.2020.

Al ga ...., snaga detonacije se prenosi zračnim valom, sem blast povreda silina zvučne eksplozije izaziva puknuće kapilara i mnoge mikro povrede u organoma. Posebno su izložene; oći, uha i pluća.