Brazil

Rođena prva beba iz maternice mrtve donorice

Foto: Thinkstock
Rođena prva beba iz maternice mrtve donorice
05.12.2018.
u 11:04
Majka djevojčice je 32-godišnja anonimna žena koja je, zbog rijetkoga genetskog poremećaja rođena bez uterusa.
Pogledaj originalni članak

Brazilka kojoj je presađena maternica zdrave donorice u utorak je na svijet donijela zdravu djevojčicu, što je prvi takav slučaj u svijetu, ističu liječnici i znanstvenici koji su o njemu izvijestili u medicinskom časopisu Lancet.

Velika je to nada za žene koje se u cijelom svijetu bore s neplodnošću, smatraju znanstvenici, a rođenje djevojčice značajno će proširiti mogućnost tretmana za sve parove koji su dosad bez uspjeha pokušali dobiti potomstvo.

Slični su operativni zahvati već primjenjivani u Švedskoj i Americi, no dosad se uvijek radilo o maternici žive donorice. Naime, svih dosadašnjih deset pokušaja obavljenih u Sjedinjenim Državama, Češkoj i Turskoj, tijekom kojih se pokušalo obaviti presađivanje maternice preminule donorice dosad je bilo neuspješno.

Prekretnica je brazilski slučaj. Majka djevojčice je 32-godišnja anonimna žena koja je, zbog rijetkoga genetskog poremećaja rođena bez uterusa.

U rujnu 2016. godine u klinici u Sao Paulu presađena joj je maternica 45-godišnje donorice koja je umrla uslijed izljeva krvi u mozak.

Operativni zahvat trajao je gotovo 11 sati. U iznimno zahtjevnoj operaciji kirurški je tim pažljivo povezivao vene, arterije, ligamente i vaginalne kanale.

Sedam meseci nakon operacije u uspješno presađenu maternicu usađeno je osam oplođenih jajnih stanica, a trudnoća je prošla pod liječničkim nadzorom i bez komplikacija.

Zdravo žensko novorođenče rođeno je carskim rezom u 35. tjednu trudnoće i teži 2,550 grama.

Liječnik u brazilskoj sveučilišnoj bolnici u Sao Paulu, Dani Ejzenberg, koji je vodio istraživanje kazao je da ovaj operativni zahvat otvara mogućnost ostvarenja majčinstva svim ženama koje se bore s neplodnošću i ne mogu začeti ili održati trudnoću do termina porođaja.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

PA
Pajkoslava2
11:18 05.12.2018.

sto se dogodilo s ostalih 7 oplodjenih jajnih stanica?