nije prijetnja Zemlji

Provjere planetarne obrane: Svemirska letjelica NASA-e namjerno će se zabiti u asteroid

Foto: Pixabay/Ilustracija
Ilustracija
Foto: Pixabay/Ilustracija
Ilustracija
Foto: Pixabay/Ilustracija
Ilustracija
22.09.2022.
u 12:00
Očekuje se da će se svemirska letjelica, poznata kao Double Asteroid Redirect Test (DART), zabiti u asteroid promjera 179 metara 27. rujna
Pogledaj originalni članak

Svemirska letjelica NASA-e namjerno će se zabiti u maleni asteroid u sklopu provjere planetarne obrane koja bi jednog dana mogla spasiti Zemlju. Iako asteroid Dimorphos ne predstavlja prijetnju Zemlji, cilj ovog pokusa je pokazati da se opasna nebeska tijela mogu preusmjeriti ako se u njih namjerno zabije svemirska letjelica.

Očekuje se da će se svemirska letjelica, poznata kao Double Asteroid Redirect Test (DART), zabiti u asteroid promjera 179 metara 27. rujna.

Dimorphos je dio binarnog asteroidnog sustava i kruži oko Didymosa, za što mu je potrebno 11 sati i 56 minuta. Astronomi se nadaju da će DART skrati planetarnu putanju za 10 minuta.

NASA ističe da asteroid nije prijetnja Zemlji, ali da je ovo prilika da se testira skretanja asteroida - tehnike kinetičkog udara - i provjeri da li je to izvediv način zaštite našeg planeta ukoliko bi se u budućnosti otkrio asteroid koji bi se mogao sudariti sa Zemljom. U orbiti blizu Zemlje se trenutno nalazi oko 27.000 asteroida.

DART je lansiran u studenom 2021. raketom SpaceX Falcon iz zračne baze Vandenberg u Kaliforniji.

U trenutku sudara asteroidi će biti na oko 11 milijuna kilometara od Zemlje. Prije nego udari u Dimorphos, DART će povećati brzinu kretanja na 24.140 kilometara na sat. Sudar će snimati maleni satelit LICIACube talijanske svemirske agencije.

Veličine aktovke i težak samo 14 kilograma, satelit je poletio s DART-om duboko u svemir prije nego se nedavno razdvojio.

Europska svemirska agencija (ESA) smatra da je ova misija od povijesnog značaja jer će Dimorphos biti prvi objekt u Sunčevom sustavu kojem je čovjek promijenio njegovu orbitu na mjerljiv način.

ESA će 2024. lansirati svoju letjelicu Hera koja će se uputiti na dvogodišnje putovanje u taj asteroidni sustav kako bi prikupila informacije o posljedicama sudara.

VIDEO Ove bi stvari svako kućanstvo trebalo imati za slučaj nestanka struje, vode i goriva

IVICA BETI

Satelit 'Balkanski špijun' i hrvatska uloga u osvajanju svemira

Slabo je popraćeno da je ovog ljeta osnovana SESA – South-East European Space Association ili po naški Svemirska asocijacija jugoistočne Europe ili po briselski "Balkan in the Air". Europska unija razvoj tehnologija drži strateškim za "pozicioniranje Europe kao ključnog sudionika u osvajanju i korištenju svemira", a EU birokrati su uljuđeno detektirali da je u zemljama jugoistočne Europe prepreka u osvajanju svemira "relativna zaostalost" u visokim tehnologijama pa im, je li, treba pomoći na putu prema gore

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pažnje?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.