tragovi o podrijetlu života

Japanska svemirska sonda sletjela na asteroid kako bi prikupila uzorke

Foto: Reuters/PIXSELL
Japanska svemirska sonda sletjela na asteroid kako bi prikupila uzorke
22.02.2019.
u 07:58
Slijetanje svemirske letjelice na asteroid Ryugu promjera samo 900 metara uspjelo je nakon što je prvi pokušaj u listopadu odgođen jer je bilo teško odabrati mjesto za slijetanje na kamenitoj površini asteroida
Pogledaj originalni članak

Japanska svemirska sonda nazvana po jastrebu Hayabusa 2 sletjela je na asteroid udaljen više od 300 milijuna km od Zemlje u misiji traženja tragova o podrijetlu života, rekla je u petak Japanska svemirska agencija.

Slijetanje svemirske letjelice na asteroid Ryugu promjera samo 900 metara uspjelo je nakon što je prvi pokušaj u listopadu odgođen jer je bilo teško odabrati mjesto za slijetanje na kamenitoj površini asteroida.

Japanska agencija za svemirsko istraživanje (JAXA) rekla je u petak kako je Hayabusa 2 ispalio malene projektile u površinu Ryugua da bi prikupio djeliće za koje se znanstvenici nadaju da će ih svemirski brod donijeti nazad na Zemlju gdje će biti analizirani.

Ovo je druga japanska svemirska letjelica koja je sletjela na neki asteroid nakon što je Hayabusa sletio na asteroid Itokawa u blizini Zemlje 2005. Bio je prvi koji je donio prašinu asteroida na Zemlju, mada ne onoliko koliko se očekivalo.

Vjeruje se da su se asteroidi formirali na početcima solarnog sustava i znanstvenici kažu kako Ryugu možda sadrži organsku tvar koja je mogla pridonijeti nastanku života na Zemlji. 

JAXA-in plan je da Hayabusa 2 poleti s Ryugua i ponovno sleti na njega do tri puta. Lansiran je u prosincu 2014. i predviđeno je da se vrati na Zemlju krajem 2020.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

MI
midea
07:29 24.02.2019.

koja moraš biti budala da trošiš milijarde dolara na neki navodni svemirski program a da u vlastitoj zemlji pojedinci žive ispod mostova bez struje i vode !

Avatar BilanMandić
BilanMandić
09:34 25.02.2019.

Svemir je nebitan, samo trošenje vremena nizašta..