NOGOMET I ZNANOST

Prvi udarac u Brazilu izvest će nepokretni u robotskim odijelima

Foto: Virtualreality.duke.edu
Prvi udarac u Brazilu izvest će nepokretni u robotskim odijelima
17.04.2014.
u 15:41
Na teren stadiona u São Paulu dovest će se paralizirani mladić ili djevojka, ustat će iz invalidskih kolica, zakoračiti i udariti loptu.
Pogledaj originalni članak

Prvi udarac na otvorenju Svjetskog prvenstva neće izvesti ni hrvatski, a ni brazilski nogometaš. Na teren stadiona u São Paulu dovest će se paralizirani mladić ili djevojka, ustat će iz invalidskih kolica, zakoračiti i udariti loptu.

Kontrolira mozak

Tako nam, oduševljeno, govori Miguel Nicolelis, svjetski profesor neuroloških znanosti, neurobiolog, inače ponosni Brazilac i ponosni navijač brazilske momčadi, s radnim mjestom na američkom Sveučilištu Duke. Pionir u području neurobiologije i neuroprotetike još otkad je 1990. stvorio prvu mehaničku ruku kojom se upravlja moždanom aktivnošću.

Gotovo 25 godina kasnije, nakratko je napustio SAD te u brazilskom laboratoriju provodi zadnje testove “robotskog odijela” – egzoskeletona (vanjskog kostura), složenog “oklopa” od lakog metala, opremljenog hidrauličkim mehanizmima i senzorima kojim upravlja moždana aktivnost, na 10-ak tinejdžera od kojih će odabrati jednog da zakorači na ceremoniji otvaranja.

– Robot hoda, ali sada moramo provjeriti koliko uvjeti na stadionu, posebice korištenje mobitela, ometa prijenos podataka – kaže.

U suradnji sa 170 inženjera i znanstvenika iz područja neuroznanosti, robotike, elektronike, rehabilitacije i informatike u sklopu svjetskog projekta Walk Again (Ponovno hodaj), stvoreni su računalni implantati sposobni za tumačenje aktivnosti mozga, odnosno primanje signala nekoliko tisuća stanica, koje potom bežično prenose te informacije do interface uređaja kako bi dekodirali namjere mozga. Oni potom šalju signale do umjetnog uda ili čak izravno na živce i mišiće, dajući upute za realizaciju željenog pokreta.

Vratiti samostalnost

Ljudski hod bio bi kruna njegovih istraživanja, koje je do sada provodio na laboratorijskim životinjama. Još prije nekoliko godina, kad je uspio u pothvatu da majmun koji se nalazio u njegovu laboratoriju u SAD-u, “mozgom” pokrene robot od više stotina kilometara u Japanu, nagovijestio je da bi za neko vrijeme – a znanstvenici su uvijek oprezni – neuroprostetika mogla bi biti spas za one koji zbog bolesti, ozljede ili od rođenja imaju problema s kretanjem te im vratiti tu sposobnost.

– Želimo potaknuti maštu ljudi, a ima li bolje prilike za to od otvaranja SP-a – kaže Nicolelis: – Naša je želja da invalidska kolica postanu prošlost.

>> Rasprodano deset utakmica SP-a u Brazilu: Među njima i dvije u kojima igra Hrvatska

ŽESTOKA BORBA IZNAD CRNOG MORA

VIDEO Ukrajina naoružala svoje dronove pa ušla u bitku s ruskim helikopterom: 'Mnogi su mislili da je ovo nemoguće'

Na snimci se vidi ukrajinski dron kako spretno manevrira kako bi izbjegao napade ruskog jurišnog helikoptera. Ipak, naposljetku, dron usporava i zaustavlja se prije nego što ga zahvati nova paljba. Zapali se, a zatim eksplodira. Ovaj prizor označava prvi put da je primijećena ukrajinska pomorska bespilotna letjelica naoružana protuzračnim projektilom, što je znak brze evolucije u strategiji obrane Ukrajine.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

OD
otac_domovine
17:46 17.04.2014.

Nakon što izvedu prvi udarac FIFA će ih cijepiti protiv svinjske gripe ili eutanazirati da im skrate muke.