Odlučujući dvoboj

Veličanstvena pobjeda u Kijevu! Kramarić s dva gola odveo Hrvatsku u dodatne kvalifikacije

kramarić
Ukrajina - Hrvatska
09.10.2017.
u 22:41
Zlatko Dalić u premijeri na klupi Hrvatske došao do velike pobjede. Promijenio je neka mjesta u momčadi, ali očito je psihološki spremio vatrene

Kijev, glavni ukrajinski grad je sretno mjesto za Hrvatsku. Prije dvadeset godina ovdje smo izborili plasman na SP 1998. godine na kojem smo osvojili broncu. U ponedjeljak 10. listopada Hrvatska je izborila dodatne kvalifikacije za plasman na SP u Rusiji sljedeće godine. Maestralni Luka Modrić i golgeterski raspoložen Andrej Kramarić s dva pogotka nadjačali su Ukrajinu - 2:0!

Već dva sata prije utakmice vidjelo se kakva će fenomenalna podrška nositi domaćina. Ukrajinci su uz glasnu pjesmu dolazili na stadion, a već 20-ak minuta prije utakmice Olimpijski je stadion bio dupkom pun. U-kra-ji-na, U-kra-ji-na orilo se tribinama Kijevu. Naših je navijača bilo 700-tinjak, s zastavama iz Vinkovaca, Nuštra, Drinovaca, Nuštra, Šibenika... No, uz glasnog domaćina naši se navijači uopće nisu čuli.

- Bio sam ukupno na sto utakmica naše reprezentacije, ali nikada nisam bio manje optimističan uoči utakmice. Naša igra u prethodne četiri utakmice jako je zabrinjavajuća – govorio je Ivan Šimić iz Drinovaca.

Dalićeve promjene

Promijenio je Dalić dosta stvari u odnosu na svog prethodnika. Iz momčadi je izbacio Pivarića, a na njegovu poziciju lijevog beka stavio Vrsaljka. Vidu je pomaknuo na desnog beka, dok su stoperski par činili Mitrović i povratnik Lovren. No, najveća Dalićeva promjena bila je što je Modrića s mjesta defenzivnog veznog pomaknuo na poziciju desetke, odmah iza Mandžukića koji je bio jedina špica.

Zanimljivo, Dalić je utakmicu vodio u trenirci, i to iz vrlo jednostavnog razloga. Pošto je uz sebe imao samo jednog pomoćnika, trenera vratara Marijana Mrmića, hrvatski je izbornik sam morao voditi zagrijavanje. Ševčenko je pak u odijelu promatrao kako mu trojica pomoćnika vode zagrijavanje.

Utakmicu su obje reprezentacije otvorile vrlo ofenzivno, odmah pokazale da ih zanima samo pobjeda. Već u 49. sekundi bilo je opasno pred vratima domaćina, no ukrajinski stoper u zadnji je čas ubačaj Perišića skinuo s Mandžine glave i loptu izbacio u korner. A u 24. minuti zamalo šok za naše. Ukrajinac Matvijenko je pucao s 30-ak metara, a Subašiću je lopta ispala iz ruke, te zamalo završila u golu.

Domaćini su iz daljine opet zaprijetili u 29. minuti, no Štepanenkova bomba s 25 metara završila je tik uz vratnicu. U tim trenucima hrvatska je obrana bila na konopcima, a samo nas je sreća sačuvala u 32. minuti, kada je Konopljanka s 5 metara loptu glavom poslao izvan okvira vratiju.

Krama junak

Vikao je u tim trenucima Dalić s ruba trenerskog prostora, emotivno proživljavao našu svaku izgubljenu loptu ili krivo dodavanje. A bilo ih je... Naši su se pribrali tek u posljednjih 7-8 minuta prvog poluvremena, no generalno, u prvih 45 minuta naša igra uopće nije funkcionirala, imali smo puno problema u organizaciji igre. Jednostavno naša reprezentacija nije izgledala dobro, a uz puno smo sreće na odmor otišli s 0:0. Ostalo nam je jedno poluvrijeme, može li Hrvatska nakon svega vidjeti dodatne kvalifikacije.

Bolje smo otvorili nastavak, bili agresivniji, Ukrajinci su se povukli u svoj kazneni prostor. I svu smo tu nadmoć naplatili u 62. minuti. Luka Modrić, naš čarobnjak, naš virtuoz je ubacio loptu, najviše je skočio Andrej Kramarić i lijepo trzno glavom te zabio za vodstvo. Još jednom je taj tihi dečko, a odličan nogometaš u 70. minuti uspio loptu pospremiti iza Pjatova. Zabio je dečko koji Dinamu nije valjao, kojeg je Kek preporodio, koji je u Bundesligi sazrio. Nije potpisao za tatinu agenciju i morao je okolnim putem doći do zvijezda. Ali kada znaš igrati, kada vjeruješ u sebe i svoje mogućnosti, kada imaš klasu sve te to na kraju ipak negdje nagradi u životu.

Hrvatska je sa 20 osvojenih bodova zauzela drugo mjesto u skupini, dva više osvojio je Island koji je tako izborio izravni plasman u Rusiju. Island je u Reykjaviku pobijedio Kosovo sa 2-0 (1-0) i tako će po prvi put igrati na SP.

Hrvatsku očekuju dodatne kvalifikacije, a ždrijeb će se održati 17. listopada. Prve utakmice doigravanja igraju se 9., 10. i 11. studenoga, a uzvrati su tri dana kasnije.