financije u vezi

Parovi odgovorili: Evo zašto su "moji novci - moji, a njeni - njeni"

Foto: Getty Images
Parovi odgovorili: Evo zašto su "moji novci - moji, a njeni - njeni"
16.11.2018.
u 06:12
Složit ćemo se svi, raspodjela novca u svakom odnosu itekako je bitna, no radite li to na pravi način?
Pogledaj originalni članak

Financije su jedan od najčešćih problema u vezi i nakon nevjere, najčešći uzrok razvoda brakova. Upravo zbog financijske ovisnosti o partneru, mnoge žene koje su u lošoj vezi, u njoj i ostaju. 

Složit ćemo se svi, raspodjela novca u svakom odnosu itekako je bitna, no radite li to na pravi način? 

Neki parovi otkrili su na Quori zašto nemaju zajedničke račune sa svojim partnerima i zašto su zbog toga "bez problema". 

"Lisa i ja se nikada ne svađamo zbog novca. Ako ona želi nešto kupiti, to i napravi i ne osjeća grižnju savjesti niti potrebu da se opravdava meni. I za mene vrijedi isto. Imamo svatko svoja primanja i svoje račune, baš kako smo imali i prije vjenčanja. Nekako, razgovor o zajedničkim financijama nije nikada ni došao na dnevni red. Plaćamo po pola troškove kućanstva, ostalo raspolažemo kako želimo", otkrio je Marcus, koji je s Lisom u vezi već 20 godina.

Mike i Sally imaju svoje račune, no imaju i jedan zajednički na koji uplaćuju onoliko novaca koliko je potrebno za troškove kućanstva. 

"Mike i ja imamo gotovo jednaka primanja i možda zbog toga i nemamo problema u vezi. Nismo u braku, a niti dijelimo financije, osim onog dijela da svatko plaća po pola troškova kućanstva. Ako on želi kupiti neku skupu matičnu ploču ili procesor, to nije moja stvar. Kupuje to od svog novca. Takav način kod nas funkcionira odlično. I da, nemamo djece, " ispričala je Sally. 

Jaisa je napisala kako je jako loše imati sve financije na jednom zajedničkom računu jer se tu svaka potrošnja stavlja pod mikroskop. 

"Smatram da je velika pogreška imati zajednički račun, odnosno da oboje imamo uvid u njega i raspolažemo tim sredstvima. Bitno je imati svoju financijsku neovisnost,ali i biti sasvim iskren sa svojim partnerom o tome kakva je kome financijska situacija. Bitno je da oboje sudjelujemo u raspodjeli troškova kućanstva, a opet imati svoja sredstva za ono što želimo sebi priuštiti sami. Ako su sva sredstva zajednička i na uvidu, svaka potrošnja podliježe zajedničkoj odluci i često može uzrokovati svađe i probleme."

Pogledajte i video Koliko često Hrvati peru zube, a koliko Hrvatice troše na uljepšavanje

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.