dobro je znati

Ne možete izdržati pritisak pa plačete tijekom svađe? Pročitajte ovo...

Foto: Thinkstock
Ne možete izdržati pritisak pa plačete tijekom svađe? Pročitajte ovo...
12.04.2019.
u 07:43
Psiholozi poručuju da se ne bojite svojih reakcija. Ako suze krenu tijekom rasprave, prihvatite ih.
Pogledaj originalni članak

Charles Darwin jednom je rekao kako su emocionalne suze beskorisne, no današnji stručnjaci ne bi se složili s tom tvrdnjom.

Suze služe svrsi, prenose osjećaje kad naše riječi zastanu. Pojavljuju se u očima osobe koja suosjeća s partnerom, kada smo u šoku ili kada nas napadaju, a riječima se ne možemo obraniti, piše Huffington Post. 

Suze nastupaju kao znak traume, posljedica su osjećaja straha koje tuđe riječi mogu prouzročiti. I koliko god bilo ispravno pokazati osjećaje, mnogi će smatrati, posebice muškarci, da je to znak slabosti. 

Naša sklonost plakanju može biti povezana s načinom na koji se odnosimo prema drugima u intimnim vezama, kaže Stacey Rosenfeld, psihologinja iz Coral Gablesa na Floridi.

Ako ste tjeskobni, vi ste izrazito svjesni i najmanjih fluktuacija u raspoloženju ili ponašanju vašeg partnera. S obzirom na to da ste vrlo emotivni, moguće je da usred rasprave prebrzo dolazite do nekih zaključaka.

Mnogi jednostavno ne mogu zadržati suze tijekom rasprave čak i kada imaju dobre argumente, no one pokazuju osjećaje prema partneru koji se tako mogu vidjeti.

Sklonost plakanju tijekom svađe može ovisiti i o tome na koji način i u kojoj mjeri smo povezani s partnerom ili partnericom, pojašnjava Rosenfeld. 

Učestale suze na licu mogu kod partnera proizvesti razumijevanje i empatiju ili bijeg, posebice ako ga "gušite" suzama i on to ne može podnijeti. 

Znanost tvrdi i da su žene te koje češće plaču, a razlog je, smatra se, kulturološki. Žene uče od malih nogu da ne izražavaju osjećaje ljutnje ili bijesa. 

Psiholozi poručuju da se ne bojite svojih reakcija i ako suze krenu tijekom rasprave, prihvatite ih. Ali, ako ih želite izbjeći, s partnerom dogovorite sigurnosnu riječ koju ćete izgovoriti tijekom rasprave, a koja je znak da je druga strana prešla granicu koju možete izdržati.

Izađite nakratko iz prostorije, udahnite, očistite misli, prošetajte...

Pogledajte i video Reakcija djevojčice kada ugleda oca bez brade

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.