Zašto Britanci nerado ostavljaju napojnice osoblju velikih putničkih brodova

Gosti iz Hrvatske široke ruke prema konobarima na kruzerima

Foto: Arhiva VL / Reuters
Gosti iz Hrvatske široke ruke prema konobarima na kruzerima
13.01.2010.
u 09:39
Nekim turistima je iritantno što se napojnica sada plaća preko računa, a ne više u kuverti, pa ga moraju ostaviti i kada nisu zadovoljni uslugom.
Pogledaj originalni članak

Ustaljena praksa da se konobarima i sobaricama na krstarenju obvezno ostavlja napojnica iritira sve više putnika, pišu ovih dana britanski mediji. Britanski gosti luksuznih plovećih hotela tuže se što moraju nagrađivati osoblje i kad su nezadovoljni uslugom. Danas to više nije napojnica koja se do prije četiri, pet godina ostavljala u kuverti, nego iznos koji se obično plaća na kraju putovanja na brodu, s ostalim troškovima. Od gosta se očekuje da za osoblje po danu krstarenja u pravilu ostavi po šest ili sedam eura, za najmlađu djecu obično ništa, a za onu veću po tri eura dnevno. Ukupni iznos izražen je na završnom računu.

- To je puno bolje nego prije kada smo živjeli od onoga što nađemo u kuverti, a bilo je putnika koji bi je ostavili praznom. Pa vi sad zamislite; za nekim čistite deset dana ili ga poslužujete u restoranu, dnevno radite 16 sati, a on ode i ostavi vam praznu kuvertu. Pri tome od kompanije dobijete mjesečnu plaću od 57 dolara - kazuje Zagrepčanka A. T., koja je u proteklih desetak godina radila na brodovima kompanija Majestic i Disney Cruise Linea.

 A da bi sobarica ili konobar za mjesec dana zaradili prosječnih od tisuću do tri tisuće dolara, kaže, valjalo je zapeti i itekako ugoditi gostima.

- Neki su to stvarno znali nagraditi. Čula sam i za napojnicu od dvije, tri tisuće dolara. Lakše su ih, inače, davali Amerikanci, koji imaju razvijenu naviku davanja napojnica - kaže naša sugovornica.

I dok Britance iritira obavezna napojnica, Hrvati s time nemaju problema. U domaćim agencijama kažu kako nisu imali slučaj da se netko zbog toga bunio. A godišnji odmor od tjedna, desetak dana ili duže na velikim brodovima provede i nekoliko tisuća naših građana. Stotine pak Hrvata nađu se s druge strane; kao sobarice, konobari, barmeni...

 - Mnogi pored te obvezne napojnice, koja se plaća računom, ostave još i napojnicu u kuverti. Teško je ne nagraditi dodatno nekoga tko vam je uvijek na usluzi, nasmiješen i susretljiv u svakom trenutku. Posebice osoblje koje dolazi iz azijskih zemalja, koje je naviknuto na mukotrpan rad za manje novca od Europljana, a pritom im osmijeh ne silazi s lica - kažu u domaćoj agenciji Jammark, specijaliziranoj za prodaju krstarenja.

- Iako moramo shvatiti goste koji rogobore protiv obvezne napojnice. Za obitelj s dvoje odrasle djece to na putovanju od deset dana ispadne nemali dodatni trošak od 180 eura. A krstarenja danas više nisu skupa, na last minute ponudi dobiju se već za tristotinjak eura, priušte ih si i oni s manjim prihodima, pa im izdatak za napojnicu ispadne preveliki trošak - tumači naša sugovornica.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

OB
-obrisani-
11:31 13.01.2010.

Koja laz, ajme ....