Promo

Gdje Dunav ljubi nebo

Foto: Domagoj Blažević
Slavonija i Baranja
Foto: TZG Osijek
Slavonija i Baranja
Foto: Domagoj Blažević
Slavonija i Baranja
Foto: Maja Muškić
Slavonija i Baranja
Foto: Domagoj Blažević
Slavonija i Baranja
Foto: Domagoj Blažević
Slavonija i Baranja
Foto: Domagoj Blažević
Slavonija i Baranja
Foto: Domagoj Blažević
Slavonija i Baranja
Foto: Domagoj Blažević
Slavonija i Baranja
Foto: Domagoj Blažević
Slavonija i Baranja
Foto: Domagoj Blažević
Slavonija i Baranja
VL
Autor
PR Članak
07.05.2015.
u 08:30
Destinacija: Wine tour Slavonije i Baranje
Pogledaj originalni članak

Kada se spomene Slavonija i Baranja, većina nas pomišlja na plodne ravnice, obrađena polja i vinograde, pitome gradiće pored širokih, mirnih rijeka, zelene brežuljke i šume, gostoljubive domaćine, odličnu hranu i, naravno, vrhunsko vino. I ne samo da je sve zaista tako, nego je još mnogo, mnogo više. I zar onda nije čudno da taj prekrasni (k)raj ne posjećujemo češće i stalno mu se vraćamo?

U zagrljaju valovite ravnice

Uopće nije lako odlučiti gdje i kako provesti vikend u Slavoniji i Baranji. Ovaj vinorodni i blagorodni kraj posjetiteljima nudi toliko toga da je najjednostavnije odmah na početku opustiti se i prepustiti užicima Hrvatskog Podunavlja, pa što bude. Svoj kratki, ali intenzivni vikend doživljaj počeo sam kraljevski - vožnjom starim fijakerom kraj poznate katedrale u središtu Đakova. Dvije rasne konjske snage prekrasnih lipicanaca odvele su me do svog doma, Državne ergele u kojoj se smjestilo stotinjak ovih plemenitih konja.

Nakon Đakova, šetnja zelenim parkovima Osijeka i njegovom Tvrđom otvaraju apetit za ukusan ručak na brodu uz Dravu. Iz raznolike ponude specijaliteta od riječne ribe, odabrao sam perkelt od soma i nisam požalio. Kratka vožnja od desetak minuta dovoljna je da se iz grada na Dravi preselite u sasvim drugi svijet. Kopački rit je oaza divljine i začudan močvarni labirint. Najneposredniji doživljaj staništa brojnih životinja, riba i ptica je vožnja čamcem ili kanuom. Kada smo već kročili u Baranju, morali smo vidjeti i njene nepregledne vinograde.

Gdje su vinogradi, tu je i vino, a ono se pak ovdje čuva u tradicionalnim i jedinstvenim vinskim podrumima – gatorima – nanizanim jedan do drugoga poput kućica u nizu u vinskim ulicama – surducima. Na poziv ljubaznog domaćina u jednom takvom gatoru u selu Zmajevcu kušanjem baranjskog vinskog nektara završili smo svoj posjet. U kratkom vremenu vidio sam, doživio i, naravno okusio, toliko toga, a još sam više morao propustiti. Ili bolje rečeno, ostaviti za prvu sljedeću priliku.

NE PROPUSTITE

  1. Posjet slavnim vinogorjima od Feričanaca do Erduta, od Đakova do Baranje, uz kušanje izvrsnih lokalnih specijaliteta od riječne ribe i divljači te neizostavnog kulena, kobasica i čvaraka, popraćenih vrhunskim vinima ovoga kraja.
  2. Obilazak pitomih slavonskih gradova – Donjeg Miholjca, Belišća, Valpova i Našica, u čijim starim dvorcima i palačama i danas odjekuju koraci slavnih plemićkih obitelji.
  3. Vožnju kroz središte biskupskog Đakova fijakerom koji vuku plemeniti konji lipicanci, čiji uzgoj u ovim krajevima ima tradiciju dužu od 500 godina.
  4. Lutanje drevnim uličicama osječke Tvrđe, baroknog utvrđenog grada sazidanog uz Dravu radi obrane od moćnog Turskog carstva. Osijek je ugodan i za vožnju biciklom, razgranatom mrežom biciklističkih staza kroz gradske parkove, promenadu i obale Drave.
  5. Vožnju čamcem, kanuom ili izletničkim brodićem kroz vijugave kanale i prostrana jezera Kopačkog rita, močvarnog parka prirode na samom ušću Drave u Dunav.

JESTE LI ZNALI

  • Da se u vinariji Erdutskih vinograda nalazi jedna od najvećih vinskih bačvi u svijetu, zapremnine čak 75000 litara.
  • Da je skroviti dvorac Tikveš tijekom svoje bogate lovačke prošlosti ugostio brojne slavne ličnosti: od članova kraljevskih obitelji Habsburg i Karađorđević, do Josipa Broza Tita i njegovih važnih gostiju: iranskog šaha, nepalskog kralja, Nikite Hruščova pa čak i filmske zvijezde Sophie Loren.
  • Da poplave u Kopačkom ritu traju oko 99 dana u godini. Močvarna područja čuvaju ljude i njihovu imovinu upravo tako što zadržavaju vodu od poplava.
  • Da se mladi lipicanci oždrijebe potpuno crni, a zatim s godinama postaju sve svjetlije sivi, da bi tek u dobi od 8 do 10 godina njihova dlaka postala potpuno bijela.
  • Da je Osječko pivo, najstarije u Hrvatskoj, prvi put skuhano davne 1697. godine.

Piše: Daniel Lacko, HTZ

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr