odlaganje zadataka

10 savjeta stručnjaka kako spriječiti prokrastinaciju

Foto: Thinkstock
10 savjeta stručnjaka kako spriječiti prokrastinaciju
27.02.2015.
u 11:30
Svi se nekada ponašamo na način da odlažemo zadatke za kasnije, pogotovo kad je riječ o stvarima koje ne želimo činiti
Pogledaj originalni članak

Rok za završetak zadatka vam istječe i trebali biste se prihvatiti posla, ali vi umjesto toga spavate, surfate po internetu, čistite, gledate televiziju odnosno radite bilo što da biste odgodili početak rada? Bez brige, niste jedini koji prokrastinirate odnosno ponašate se na način da odlažete zadatke za kasnije. Svi to nekada radimo, pogotovo kad je riječ o stvarima koje ne želimo činiti. 

Ako želite spriječiti prokrastinaciju odnosno odlaganje akcija za kasnije, ovo je 10 savjeta stručnjaka kako to učiniti koje donosi The Telegraph.

1. Sljedeći put kada budete odugovlačili, zapitajte se: ''Što me u prvom redu potaknulo da odlučim ovo učiniti?'' Ako ne znate odgovor, nemojte to učiniti.

2. Za svaki zadatak zapitajte se biste li ga trebali napraviti ili ga odbaciti. Postupajte u skladu s odlukom.

3. Činite male korake. "Razlomite" zadatke kako biste ih učinili izvedivima.

4. Potražite pomoć. Ako imate osjećaj da vam je nešto previše, pitajte stručnjaka za pomoć.

5. Odbacite perfekcionizam. Ne zaboravite da je nesavršen korak učinjen danas bolji nego savršen korak koji nikad ne učinjen.

6. Uklonite smetnje. Možda ste netko tko treba sjediti u mračnoj sobi kako biste izbjegli smetnje. Zašto ne početi gašenjem televizije i Facebooka i fokusiranjem?

7. Budite svjesni svojih unutarnjih demona i primijetite kada ćete početi prokrastinirati. 

8. Učite iz prošlosti. Podsjećajte se frustracije koja proizlazi iz nečinjenja stvari i zadovoljstva kad je nešto postignuto.

9. Oprostite sebi i nemojte se ''tuči po glavi'' ako prokrastinirate.

10. Vizualizirajte svoju idealnu budućnost. Zapitajte se koji je to korak koji biste mogli poduzeti sada koji će vas primaknuti tome. Onda ga poduzmite. 

>> Ovo su stvari oko kojih biste se trebali prestati živcirati

ZAKONSKA OBVEZA

Liječnici prisiljeni ljude prijavljivati policiji: 'Pridržavat ćemo se toga, nema razloga da se zbog toga ljute na nas'

Za privremenu nesposobnost do 6 mjeseci samo upozorenje, a ako je razdoblje nesposobnosti dulje, liječnik je dužan javiti to policiji. Obaveza je to svakog liječnika koji je obavio pregled ili liječio vozača, kao i njegova izabranog odnosno obiteljskog liječnika, a propisuje je Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače koji stupa na snagu sljedeći tjedan.

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

CV
cvitić
11:54 27.02.2015.

Vecernji.hr, u hrvatskome jeziku zadaci se ne odlažu, odgađaju se.