Vladimir Tabašević

“Zabluda svetog Sebastijana” izborila uglednu nagradu

“Zabluda svetog Sebastijana” izborila uglednu nagradu
VL
Autor
Denis Derk
21.01.2019.
u 15:55
Zablude svetog Sebastijana” treći su Tabaševićev roman. I s dosadašnja dva romana bio je u užem izboru za NIN-ovu nagradu.
Pogledaj originalni članak

Prestižnu NIN-ovu nagradu za roman godine dobio je Vladimir Tabašević za knjigu “Zabluda svetog Sebastijana” u izdanju Lagune. Riječ je o piscu koji je rođen 1986. godine u Mostaru pod punim imenom Vladimir Bošnjak Tabašević. Vladimir je, kako ističu mediji iz Srbije, iz mješovitog braka. Otac mu je bio Hrvat, a majka Srpkinja, a prezime Bošnjak ispustio je tijekom svojedobnog preseljenja u Srbiju. “Zablude svetog Sebastijana” treći su Tabaševićev roman. I s dosadašnja dva romana bio je u užem izboru za NIN-ovu nagradu. Tako mu je prvi roman “Tiho teče Misisipi” 2015. bio u užem izboru za NIN-ovu nagradu, ali je s njime osvojio regionalnu nagradu “Mirko Kovač”, i to u kategoriji za najboljeg mladog autora. Taj je roman Tabašević prvo objavio u samizdatu, a onda kod male izdavačke kuće Kontrast.

Roman “Pa kao” iz 2016. godine našao se u najužem izboru za NIN-ovu nagradu, a “Zabluda svetog Sebastijana” tu je nagradu konačno i osvojila.

Status kontroverznog pisca

Tabašević je osnivač i jedan od urednika internet-časopisa “Prezupč” koji se bavi pitanjem klasnih odnosa u društvu, a do sada je objavio i knjige poezije “Koagulum”, “Tragus”, “Kundak”, “Hrvatski kundak”. Zbirke je objavio u gerilskoj ediciji Cache.

Prije dvije godine Tabašević je bio gost Festivala svjetske književnosti u Zagrebu, na kojem je nastupio na književnoj tribini uz nagrađivanog i hvaljenog hrvatskog prozaika Kristiana Novaka te uz moderaciju Korane Serdarević. Ove je godine bio gost tribine Cruising u MaMi na kojoj je razgovarao sa Srđanom Sandićem. Unatoč tim zagrebačkim gostovanjima, Tabašević, koji ima status nadasve zanimljivog, a pomalo i kontroverznog pisca (prije par mjeseci tako je spalio svoju knjigu koja je dobila NIN-ovu nagradu, a česte su i njegove prilično surove polemike s kolegama), nije našao hrvatskog izdavača.

U užem izboru za NIN-ovu nagradu bile su i knjige Branke Krilović, Jelene Lengold, Lane Bastašić, Saše Savanović i Gorana Markovića.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.