skandal

Sva je naša dizajnerska pamet sada u Španjolskoj

Foto: Goran Jakus/Pixell
Sva je naša dizajnerska pamet sada u Španjolskoj
18.03.2010.
u 17:27
Vrijedno je pogledati ovu izložbu u MUO jer je to danas jedino naše blago ostalo poslije ukidanja proizvodnje porculana u Inkeru u prosincu 2009. godine.
Pogledaj originalni članak

Mnoge se mame i bake sjećaju bijelih malih vaza i cijelih servisa s plavom trakom po jadranskim hotelima i restoranima koji su na dnu imali oznaku Jugokeramika Zaprešić. Vrhunski dizajn hrvatske porculanske industrije od 1950. do 1980. nastajao je u Zaprešiću. Jednim dijelom bila je to velika serijska proizvodnja, drugim, sjajni prototipovi oblikovanja realizirani u malim serijama, a neki su ostali tek kao probna proizvodnja.

Donacija za MUO

Zahvaljujući velikoj donaciji zaprešićke tvornice Inker, zagrebački Muzej za umjetnost i obrt odnedavno posjeduje 400 predmeta visoke oblikovne kvalitete i popratnu dokumentaciju. Stoga izložba “Porculanski sjaj socijalizma, dizajn porculana: Jugokeramika/Inker, 1953.-1991.” pokazuje izbor iz donacije koja ima 160 zdjela, vaza i pladnjeva te 20 servisa. Riječ je o proizvodima koji su svojedobno postigli zapažen uspjeh te o proizvodima iz probnih serija, o skicama, izvedbenim nacrtima i fotografijama. Koraljka Vlajo, voditeljica zbirki grafičkog i produkt-dizajna MUO, navodi da je dizajnerski odjel koji je stvarao prototipove keramike djelovao u tvornici od 1953. godine. Tijekom četiri desetljeća ostvarena je suradnja s brojnim dizajnerima, a kreativnu jezgru činile su dizajnerice Jelena Antolčić, Anica Kuhta Severin, Dragica Perhač i Marta Šribar.

Tužna priča pretvorbe

Vrijedno je pogledati ovu izložbu u MUO jer je to danas jedino naše blago ostalo poslije ukidanja proizvodnje porculana u Inkeru u prosincu 2009. godine. Inker je jedna od tužnih priča pretvorbe jer je tvornicu 1996. kupio vlasnik iz Španjolske koji je odnio svu “dizajnersku pamet” i prototipove koji su tu kreirani. Prema riječima dizajnera Željka Karaule, kojeg je pretvorba zatekla u Inkeru, sav taj kapital završio je u Španjolskoj.
- Sve ono što se proizvodilo kod nas mogu proizvoditi Španjolci pod nekim novim imenom. Možda ćemo jednom donijeti odande servis pod nazivom Barcelona, a nećemo ni znati da je početno oblikovan upravo kod nas - kaže Karaula. Suradnja MUO i tvrtke Inker započela je 2003. produkcijom replika i suvenira za izložbu Secesija u Hrvatskoj, a nastavljena je vraćanjem u proizvodnju tvorničke produkcije pedesetih i šezdesetih godina. Od 2005. u Museum Shopu MUO može se naći nekoliko replika dizajna te tvornice, vaza, crno-bijelih boca...

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

OB
-obrisani-
18:43 18.03.2010.

Jugonostalgičari još uvijek pate za propalom jugoslavijom, socijalizmom: “Porculanski sjaj socijalizma...\" , te titovim porculanskum servisima. Može li netko zamisliti izložbe \"Tehnološki sjaj nacizma\" ili \"Arhitektonski sjaj fašizma\" ili \"Izdavački sjaj NDH\". pozdrav vaš zmijicamala

OB
-obrisani-
21:28 18.03.2010.

U Španjolskoj nam je pamet, eto gdje je.