kreativni neposluh

Počinje 13. Subversive festival s temom odnosa umjetnosti i pobune u krizi

Foto: Subversive Festival
Počinje 13. Subversive festival s temom odnosa umjetnosti i pobune u krizi
27.11.2020.
u 12:01
13. izdanje Subversive Festivala održat će se od 28. studenog do 15. prosinca na nekoliko zagrebačkih lokacija (kino Kinoteka, Dokukino KIC, Kulturno informativni centar i francuska Medijateka) online platformi volimdokumentarce.net.
Pogledaj originalni članak

13. izdanje Subversive Festivala održat će se od 28. studenog do 15. prosinca na nekoliko zagrebačkih lokacija (kino Kinoteka, Dokukino KIC, Kulturno informativni centar i francuska Medijateka) online platformi volimdokumentarce.net uz natjecateljski (nagrada Wild Dreamer ) i popratni filmski program, diskurzivni program, izložbu fotografija te sa više desetaka gostiju ‒ svjetskih intelektualaca, umjetnika, filmaša i aktivista.

Ovogodišnja festivalska tema Kreativni neposluh inspirirana je razmišljanjima pisca Alberta Camusa o odnosu umjetnosti i pobune u izvanrednom stanju. Dok Europa tone u lockdown, uvode se policijski satovi i crvene zone, zatvaraju barovi, restorani, kina, kazališta, ulice su sve praznije,  ljudi se s pravom pitaju kakve će biti društvene i ekonomske posljedice svih tih mjera i odluka. U suradnji s Institut Français i Zakladom Albert Camus povodom 60. obljetnice smrti Alberta Camusa donosimo izložbu portreta i obiteljskih fotografija iz privatne kolekcije njegove kćerke Catherine koja će se održati u Medijateci, te filmsko-diskurzivni program koji uključuje hrvatsku premijeru dokumentarca Životi Alberta Camusa.

Natjecateljski program 13. Subversive Film Festivala održat će se od 28. studenog do 7. prosinca i donosi dvadesetak recentnih filmskih naslova koji su obilježili tekuću godinu i problematiziraju socijalne nepravde, društvene promjene, ženska prava i prava manjina, queer estetiku, studentske i radničke pokrete, te nasljeđe kolonijalizma, a natječu se za nagrade Wild Dreamer za najbolji dokumentarni i igrani film.

U programu se izdvajaju novi filmovi renomiranih autorskih imena kao što su Rithy Panh (Iradijacija – najbolji dokumentarac ovogodišnjeg Berlinalea), Hubert Sauper (Epicentar, dobitnik Velike nagrade žirija na Sundance Film Festivalu), Hong Sang-soo (Žena koja je bježala, Srebrni medvjed za najbolju režiju) te legendarni Alexander Kluge i njegova posljednja suradnja s filipinskim pankerom Khavnom (Orfeja). Tu su i filmovi najzapaženijih mladih autora – trostruki pobjednik Venecijanskog filmskog festivala Pusta zemlja iranskog redatelja Ahmada Bahramija, Oblak u njezinoj sobi kineske sineastice Xinyuan Zheng Lu, eksperimentalni vizualni dnevnik koji je odnio najviše priznanje u Rotterdamu, te halucinantni gerilski manifest Los Conductos kolumbijskog redatelja Camila Restrepa koji je nagrađen kao najbolji debitant na filmskom festivalu u Berlinu. Na programu je i uznemirujući aktivistički doks Dobro došli u Čečeniju Davida Francea o jedinom konclogoru za LGBT populaciju na svijetu, te niz drugih važnih naslova - detaljni raspored projekcija i opis programa bit će objavljen u ponedjeljak, 23. studenog.

Filmovi iz programa Subversive Film Festivala moći će se pogledati u kinu Kinoteka uz poštivanje epidemioloških mjera ali i online putem platforme volimdokumentarce.net gdje će biti dostupni za gledanje od 28. studenog do 7. studenog bez posebnog dnevnog rasporeda.

Ovogodišnji Subversive Forum održat će se u potpunosti online uz sudjelovanje svjetskih autorica i autora, Johna Bellamy Fostera ekološkog sociologa i profesora na Sveučilištu Oregon i urednika časopisa Monthly Review, Mikea Davisa kritičara zelenog kapitalizma i profesora emeritusa na odsjeku Sveučilišta u Kaliforniji, Susan J. Ferguson profesoricu digitalnih medija i novinarstva na Wilfrid Laurier sveučilištu, objavljivanu autoricu u području socijalne reprodukcije i socijalističkog feminizma, te Davida McNallyja kritičara tržišnog socijalizma i profesora Političkih znanosti na Sveučilištu York. Izdvajamo i razgovore s renomiranim francuskim filozofima i piscima: Ericom Vuillardom (Rat siromaha), Geoffroyjem de Lagasnerijem (Umijeće pobune : Snowden, Assange, Manning) i Marie-Jose Mondzain (Može li slika ubiti?) u sklopu kojih ćemo predstaviti nadolazeća hrvatska izdanja njihovih aktualnih knjiga.  

Alter ekonomski forum tematski fokusira postpandemijski razvoj, kooperativnost i kreativnost. Na panelima koje će moderirati Dimitrije Birač diskutirat će vodeća imena europske ljevice, autori Manifesta za novi narodni internacionalizam u Europi, svojevrsnog nacrta konkretnih političkih mjera u službi svih radnih naroda Europe. Na prvom panelu nastupit će  Eric Toussaint, Omar Aziki, Anne-Sophie Bouvy, Stathis Kouvelakis, Mats-Lucia Bayer, a na drugom panelu sudjeluju Costas Lapavitsas, Catherine Samary, Eric Toussaint, Tijana Okić, Esther Vivas i Ana Podvršič.

PREDRAG MIŠIĆ PEĐA

Zbog rata s obitelji u Srbiji ne razgovara. Na pitanje je li ikad zapucao na brata, kazao je: 'Vjerojatno.... da. Teška tema'

Predrag Mišić Peđa vukovarski je branitelj koji je agresorima pružao otpor sve do pada grada 18. studenog kada je sa 182 suborca odveden na Ovčaru. Bio je zarobljen u srpskom logoru. I danas se bori da Vukovarci žive bolje, a spominje se kao mogući DP-ov kandidat za ministra branitelja. Sve užase koje je u ratu proživio ispričao je svojedobno za Večernji list

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.