međunarodni filmski festival

Minutom šutnje otvoren Berlinale, a bit će prikazana i dva hrvatska filma

Foto: Annegret Hilse/REUTERS/PIXSELL
Minutom šutnje otvoren Berlinale, a bit će prikazana i dva hrvatska filma
21.02.2020.
u 11:39
Međunarodni filmski festival u Berlinu otvoren je u četvrtak navečer projekcijom filma "My Salinger Year", a tijekom svečanosti otvaranja jubilarnog 70. Berlinalea održana je minuta šutnje za žrtve pokolja u Hanauu u kojemu je ubijeno devet osoba.
Pogledaj originalni članak

Žiri kojim predsjeda Jeremy Irons, organizatori i svi sudionici su ustali kako bi odali počast žrtvama nekoliko minuta prije projekcije filma "My Salinger Year" francusko-kanadskog redatelja Philippea Falardeaua u kojem jednu od glavnih uloga ima Sigourney Weaver.

U kratkom priopćenju objavljenom ranije tijekom dana, filmski festival je istaknuo da tuguje nakon pucnjave u srijedu navečer u Hanauu, i ponovio je da se Berlinale zalaže za toleranciju, poštivanje i gostoprimstvo i da se oštro protivi nasilju i rasizmu. Više nisu sporni rasistički motivi napadača. Kancelarka Angela Merkel je kritizirala "otrov" rasizma, i povezala ga s drugim atentatima krajnje desnice posljednjih 20 godina u zemlji.

Tijekom festivala, do 1. ožujka, bit će prikazano 340 filmova iz cijelog svijeta, od kojih je 18 u konkurenciji za Zlatnog medvjeda, o čemu će odlučiti žiri kojim predsjeda Irons (71).

Iako je festival u Berlinu glamurozan, zadržao je "politički DNK", piše agencija AFP. Hillary Clinton će sudjelovati u razgovorima nakon dokumentarne serije koja joj je posvećena, a ukrajinski redatelj Oleg Sencov, koji je pet godina proveo u zatvoru, dolazi na projekciju svog drugog filma "Numbers", nadahnutog zatočenjem.

Manjinske hrvatske koprodukcije "Mare" Andree Štake i "Otac" Srdana Golubovića također će na Berlinaleu imati svoje svjetske premijere. 

Ti će se dugometražni filmovi prikazati u sklopu programa Panorama, gdje se natječu za niz nagrada, među kojima je i Art Cinema Award, koju će dodijeliti tročlani žiri čija je članica i Tamara Visković, voditeljica kulturnih aktivnosti splitske Kinoteke Zlatna vrata.

Goran Bogdan tumači glavnu ulogu u filmu "Otac" za koji, uz redatelja, scenarij potpisuje i Ognjen Sviličić. To je priča o čovjeku koji putuje pješice od svog sela na jugu Srbije do Beograda nakon što mu zbog siromaštva oduzmu djecu. Film, koji će se premijerno prikazati 22. veljače u dvorani kina Zoo Palast, koprodukcija je Srbije, Francuske, Njemačke, Hrvatske (Propeler Film), Slovenije i BiH, a sufinanciran je sredstvima Hrvatskog audiovizualnog centra i Eurimagesa.

Dan kasnije u istoj dvorani prikazuje se "Mare", hrvatsko-švicarske redateljice Andree Štake, koji je u potpunosti snimljen na području Konavala, a govori o ženi koja živi sa svojom obitelji, suprugom i troje djece pored dubrovačke zračne luke, no život joj se mijenja kada u njezinu svakodnevicu nenadano ulazi stranac. U naslovnoj ulozi je Marija Škaričić, a u autorskoj ekipi filma direktor fotografije Erol Zubčević, scenografkinja Jana Plećaš, kostimografkinja Sara Giancane te majstorica maske Sabine Fluckinger. To je švicarsko-hrvatska koprodukcija u suradnji produkcijskih kuća Okofilm Productions, producenata Thomasa Imbacha i Andree Štake te Dinaridi Film koproducentice Tene Gojić. Film su, između ostalih, podržali Eurimages i Hrvatski audiovizualni centar.

britanski mediji pišu

Raspada li se kraljevska obitelj? Problemi u odnosima se nižu, a teške dijagnoze omiljenih članova brinu fanove

Dvoje ljudi vodi tešku borbu, a u javnosti su uvijek nasmijani i dobro raspoloženi. Mašu svojim obožavateljima jednako kao što su im mahali kada su pucali od zdravlja i na stolu su im bila samo najfinija jela u najskupljim porculanskim tanjurima. Takvom životu sada se mogu samo nadati, a nadaju se i njihovi fanovi koji budno prate svaki njihov korak i zamišljaju kako bi im život bio bolji da su se rodili pod malo sretnijom zvijezdom. No barem je na ovom primjeru vidljivo da je ta sretnija zvijezda samo privid, a može nam biti i lekcija da uživamo u onom što imamo, ponajviše ako smo zdravi.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.