IZLOŽBA

Izostala potpora države

02.07.2003.
u 00:00
Pogledaj originalni članak

SPLIT - U Splitu se od 1. do 30. srpnja održava Prvi međunarodni grafički bijenale Splitgraphic 2003. Na natječaj je pristiglo 357 radova od 166 autora iz 37 zemalja. Autorima su bile zadane teme - Dioklecijanova palača i more, a treći rad su mogli prijaviti prema vlastitom izboru. Radove u svim grafičkim tehnikama za bijenale su izabrali splitski umjetnici Pavo Majić i Viktor Popović, francuski slikar sa solinskom adresom Christian Legentil, švicarski arhitekt Samuel Martin, te voditelj Konzervatorskog odjela u Splitu Joško Belamarić.

Grafike su izložene u Palači Milesi, lođi Otvorenoga pučkog učilišta, te galeriji Studija naranča. U Konzervatorskoj galeriji postavljeni su pak radovi japanskoga grafičara Masahira Fukude iz njegove tzv. crvene faze. Ugledni japanski grafičar dobitnik je Nagrade "Robert Adam" za rad "Peristil", o temi palača. U Muzeju grada Splita recentni opus u kompjutorskoj 3D grafici predstavio je Mirko Ilić, kojem je za grafiku "Jezik" pripala Nagrada "Crveni Peristil", za najinventivnijeg autora. Nagradu "Marko Marulić", za grafiku "Mornar", rad o temi more, osvojio je Vasko Lipovac. Dodijeljene su i četiri posebne nagrade za kvalitetu - Dalmatineri, i to Sandri Mateljan, Mirjani Vodopiji, Šimunu Šuteju te Kanađanki Janice Wong.

- Želja nam je da bijenalom promoviramo grad Split i njegovu bogatu kulturnu baštinu. Nekada se Split bavio grafikom, a onda je sve utonulo u zaborav. Namjera nam je da od doniranih radova složimo zbirku i otvorimo muzej suvremene grafičke umjetnosti, kao i da bijenale zaživi - kaže direktor bijenala Pavo Majić. No bijenale bi morao imati i punu potporu države - to je uvjet bez kojeg se ne može, jer najveća imena grafike za svoje radove traže vrlo čvrsta jamstva.

Dragan Miljuš

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr