Prvi u svijetu

Irska uvela trajni temeljni dohodak za umjetnike: Dobivat će 325 eura tjedno

Foto: Goran Kovacic/PIXSELL
Irska uvela trajni temeljni dohodak za umjetnike: Dobivat će 325 eura tjedno
11.02.2026.
u 10:17
Nakon iznimno uspješnog trogodišnjeg pilot-projekta, irska vlada potvrdila je da će 2000 umjetnika i kreativnih radnika primati tjednu potporu. Cilj ove pionirske mjere je smanjiti financijsku nesigurnost i omogućiti umjetnicima da se u potpunosti posvete stvaranju
Pogledaj originalni članak

Irska je postala prva država na svijetu koja je temeljni dohodak za umjetnike uvela kao trajnu mjeru. Vlada je potvrdila da će, nakon uspješnog trogodišnjeg probnog razdoblja, shema nazvana Basic Income for the Arts (BIA) postati stalni stup potpore kulturnom sektoru. U sklopu programa, dvije tisuće odabranih umjetnika primat će tjedni iznos od 325 eura, koji se tretira kao oporezivi prihod.

Ministar kulture Patrick O’Donovan nazvao je ovu odluku golemim korakom naprijed koji Irsku izdvaja od ostatka svijeta. "Po prvi put u povijesti države imamo trajnu strukturu temeljnog dohotka koja će uistinu revolucionirati naš pristup kulturi", izjavio je O’Donovan, naglasivši kako se nada da je ovo tek početak i da će se broj korisnika u budućnosti povećavati.

Odluka o trajnoj primjeni donesena je na temelju uvjerljivih rezultata pilot-projekta, pokrenutog 2022. godine kao odgovor na devastirajući utjecaj pandemije na umjetnički sektor. Istraživanje provedeno tijekom tri godine pokazalo je goleme pozitivne učinke na živote umjetnika. Primatelji potpore provodili su u prosjeku i do jedanaest sati tjedno više baveći se svojim kreativnim radom, dok su istovremeno manje vremena trošili na sporedne poslove nužne za preživljavanje. Peter Power, član National Campaign for the Arts, istaknuo je kako je to bio i test o tome što se događa kada ljudima date stabilnost umjesto nesigurnosti, a rezultati su pokazali i značajno smanjenje razine anksioznosti te poboljšanje mentalnog zdravlja sudionika, koji su napokon dobili priliku da se u potpunosti posvete svojoj profesiji.

Osim osobnih koristi za umjetnike, analiza troškova i koristi koju je naručila vlada otkrila je i značajnu ekonomsku isplativost. Utvrđeno je da je svaki uloženi euro u program društvu donio povrat od 1,39 eura, generirajući ukupnu socioekonomsku korist procijenjenu na više od sto milijuna eura. Pilot-program, čiji je neto trošak iznosio 72 milijuna eura, višestruko se isplatio kroz povećanu produktivnost umjetnika, veće trošenje na umjetničke materijale i opremu te smanjenu ovisnost o drugim oblicima socijalne pomoći. Umjetnici u programu u prosjeku su povećali svoje prihode od umjetnosti za više od 500 eura mjesečno, dok su im se prihodi od poslova izvan struke smanjili.

Novi, trajni model funkcionirat će u trogodišnjim ciklusima. Dvije tisuće umjetnika primat će potporu tijekom tri godine, nakon čega neće imati pravo prijave za idući ciklus, ali će se moći ponovno prijaviti za onaj iza njega. Ovim pravilom "tri od šest godina" želi se osigurati pravednija raspodjela sredstava unutar šire umjetničke zajednice. Kao i u pilot-fazi, odabir kandidata vršit će se nasumično iz skupine svih prijavljenih koji zadovolje osnovne kriterije dokazivanja profesionalnog bavljenja umjetnošću. Iako su u javnoj raspravi postojali prijedlozi da se odabir temelji na imovinskom cenzusu ili umjetničkoj izvrsnosti, zadržan je model slučajnog odabira kako bi se izbjegla subjektivnost i osigurala jednaka prilika za sve.

Dok su gradovi poput New Yorka i San Francisca imali slične, ali vremenski ograničene pilot-projekte, Irska je prva država koja je ovakav sustav uvela kao stalnu nacionalnu politiku. Detaljne smjernice za novi program bit će objavljene u travnju 2026., a prijave za prvi ciklus, koji će trajati od 2026. do 2029. godine, otvaraju se već u svibnju. Prve isplate uspješnim kandidatima krenut će u rujnu, a za prvu godinu osiguran je proračun od 18,27 milijuna eura. Velika je i podrška javnosti te je čak 97 posto ispitanika u anketi podržalo uvođenje trajne mjere. 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.

Još iz rubrike Kultura